Kancelari gjerman, Olaf Scholz, u përplas me Presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, gjatë konferencës për shtyp, pas katër orësh bisedimesh kokë më kokë, që zhvilluan dje në Moskë.

Pas bisedimeve të gjata për tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës, Presidenti Putin tha se “Siguria afatgjate në Evropë mund të arrihet vetëm me Rusinë”.

“Për brezin tim, lufta në Evropë është bërë e paimagjinueshme. Ne duhet të sigurojmë që ajo të mbetet e tillë”, iu kthye Scholz, duke shtuar se “Është përgjegjësia jonë si udhëheqës shtetërorë dhe qeveritarë të parandalojmë përshkallëzimin ushtarak në Evropë.”

Scholz, i cili u kritikua brenda dhe jashtë vendit për sinjale të përziera mbi Ukrainën dhe për të mos folurit kundër Rusisë, tha gjithashtu se derisa NATO dhe Bashkimi Evropian nuk ishin dakord me kërkesat e Rusisë, kishte disa pika që ia vlen të diskutohen.

Kancelari nuk tha se do të përfundonte gazsjellësin Nord Stream 2 në rast të një pushtimi, duke thënë thjesht se do të kishte pasoja.

Megjithatë, në konferencën për shtyp, Scholz shprehu shqetësime rreth çështjeve të të drejtave civile, duke përfshirë mbylljen e grupit të të drejtave të njeriut, Memorial, në dhjetor.

Në konferencën për shtyp, ata u grindën edhe për NATO-n. Putin kritikoi NATO-n, duke thënë se ajo kishte nisur një luftë në Evropë duke bombarduar ish-Jugosllavinë në vitin 1999.

“NATO nuk është Aleancë paqësore e mbrojtjes”, tha Putin. Ai shtoi se në Serbi, NATO bombardoi Beogradin pa mandat nga Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Scholz u kundërpërgjigj, duke thënë se kjo ishte bërë për të parandaluar gjenocidin, një referencë për persekutimin e shqiptarëve etnikë në Kosovë.

Putin iu kundërpërgjigj se Rusia e konsideron trajtimin e rusëve etnikë në rajonin e Donbass në Ukrainën lindore si gjenocid.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb