Misioni Mbështetës i NATO-s në Afganistan konfirmoi sot se talebanët kanë sulmuar një autokolonë me trupat paqeruajtës, në jug të Kandaharit.

“Sulmi ka shkaktuar viktima”, njoftoi misioni i NATO-s nëpërmjet një publikimi në Twitter.

Misioni Mbështetës i NATO-s nuk ka kryer ende identifikimin e kombësisë së trupave të sulmuar, përfshirë edhe nëse ata mund të kenë humbur jetën apo të kenë mbetur të plagosur.

Zëdhënësi i talebanëve, Qari Yosuf Ahmadi mori përgjegjësinë për sulmin vetëvrasës, duke thënë se ai ndodhi pranë bazës ushtarake të forcave speciale, në zonën Shor Andam të rrethit Daman.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb