Aleatët e NATO-s kanë rënë dakord të rrisin fondet e përbashkëta, tha Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg.

Ai tha se aleanca kishte vendosur për një “ndryshim themelor në mbrojtjen dhe parandalimin tonë” ndërsa ai përvijoi konceptin e ri strategjik të NATO-s (shih postimin 13.40).

Ai përsëriti se NATO do të forcojë mbrojtjen përpara, do të rrisë grupet e betejës në pjesën lindore të aleancës dhe do të rrisë numrin e trupave në gatishmëri të lartë në 300,000.

Planet e tjera do të përfshijnë rritjen e aftësive të mbrojtjes ajrore dhe forcimin e komandës dhe kontrollit.

“Kjo është hera e parë që nga Lufta e Ftohtë që ne kemi bërë plane të tilla,” tha ai.

Në temën e ndihmës për Ukrainën, ai tha se u ra dakord për një “përmirësim” të mbështetjes, i cili do të përfshinte komunikimin e sigurisë, karburantin, furnizimet mjekësore, parzmoren e trupit, qindra sisteme dhe pajisje portative anti-drone për të luftuar kërcënimet kimike dhe biologjike.

Ai tha se mesazhi i tyre për presidentin ukrainas ishte i qartë.

“Ukraina mund të llogarisë tek ne për aq kohë sa të duhet,” tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb