Nga letra e dashurisë, si e shekullit XX, tek postimi në Instagram, i cili është padyshim më bashkëkohor, Alexei Navalny, lideri i opozitës ruse i drejtohet bashkëshortes së tij me një postim shoqëruar me foton e të dyve: Julia, më ke shpëtuar nga koma, kjo duhet të vendoset në librin e testeve të neuroshkencës’, ka shkruar Navalny duke falënderuar bashkëshorten që i ka asistuar në fazën e errët të komës. Postimi ka bashkangjitur një foto nga spitali Charite i Berlinit. Por nëse nga njëra anë ka dashuri, nga ana tjetër është lufta politike.

Navalny i ka kërkuar forcave ruse ti kthejnë rrobat e sekuestruara në Omsk, duke pasur parasysh që ato përmbajnë prova.
Lajmi, i shpërndarë nga disa media ruse, që Gjykata Supreme kishte mbyllur përfundimisht rrugëtimin e partisë së Navalny, Russia Futura, së cilës i ishte mohuar regjistrimi nga ministri i Drejtësisë, sepse sipas tyre kishte një tjetër parti me të njëjtin emër, trazoi situatwn politike ruse.
Alexey Navalny kohët e fundit ka ardhur duke u përmirësuar, pasi u helmua me agjent nervor të llojit Novichok.
Lideri opozitar rus ka qenë aktiv kohët e fundit në Instagram ku ka publikuar foto nga spitali, me infermierët dhe më pas duke ecur në shkallë.

View this post on Instagram

Пост про любовь ❤️. У нас с Юлей 26 августа была годовщина – 20 лет свадьбы, но я даже рад, что пропустил и могу это написать сегодня, когда знаю о любви немного больше, чем месяц назад. Вы, конечно, сто раз видели такое в фильмах и читали в книжках: один любящий человек лежит в коме, а другой своей любовью и беспрестанной заботой возвращает его к жизни. Мы, конечно, тоже так действовали. По канонам классических фильмов о любви и коме. Я спал, и спал, и спал. Юля @yulia_navalnaya приходила, говорила со мной, пела меня песенки, включала музыку. Врать не буду – ничего не помню. Зато расскажу вам, что точно помню сам. Вернее, вряд ли это можно назвать «воспоминание», скорее, набор самых первых ощущений и эмоций. Однако он был для меня так важен, что навсегда отпечатался в голове. Я лежу. Меня уже вывели из комы, но я никого не узнаю, не понимаю, что происходит. Не говорю и не знаю, что такое говорить. И все мое времяпрепровождение заключается в том, что я жду, когда придёт Она. Кто она – неясно. Как она выглядит – тоже не знаю. Даже если мне удаётся разглядеть что-то расфокусированным взглядом, то я просто не в состоянии запомнить картинку. Но Она другая, мне это понятно, поэтому я все время лежу и ее жду. Она приходит и становится главной в палате. Она очень удобно поправляет мне подушку. У неё нет тихого сочувственного тона. Она говорит весело и смеётся. Она рассказывает мне что-то. Когда она рядом, идиотские галлюцинации отступают. С ней очень хорошо. Потом она уходит, мне становится грустно, и я снова начинаю ее ждать. Ни одну секунду не сомневаюсь, что у этого есть научное объяснение. Ну, типа, я улавливал тембр голоса жены, мозг выделял дофамины, мне становилось легче. Каждый приход становился буквально лечебным, а эффект ожидания усиливал дофаминовое вознаграждение. Но как бы ни звучало классное научно-медицинское объяснение, теперь я точно знаю просто на своём опыте: любовь исцеляет и возвращает к жизни. Юля, ты меня спасла, и пусть это впишут в учебники по нейробиологии?

A post shared by Алексей Навальный (@navalny) on


Ai para pak ditësh tha përmes rrjeteve sociale se nuk ishte në gjendje të përdorte telefonin ose të mbushte një gotë me ujë, por mund të ecë dhe të shohë, të njohë njerëzit pasi sytë iu veshën nga helmimi.
Disa orë më parë Navalny ka publikuar një foto me bashkëshorten e tij, teksa kujton 20-vjetorin e martesës. Ai është bërë nostalgjik dhe ka vendosur të shkruaj disa rreshta.
‘Julia ne nuk patëm mundësi të festojmë përvjetorin e martesës në 26 gusht, 20 vjet nga dasma jonë, por sot jam i lumtur dhe i kënaqur që mund ta shkruaj këtë. Këtë gjë e kemi parë shpesh herë në filma dhe e kemi lexuar në libra, kur njëri qëndron në koma dhe tjetri e kthen në jetë me dashurinë dhe kujdesin e pandërprerë. Sigurisht kjo ka ndodhur edhe me mua. Julia më ka folur, me ka kënduar, më ka vënë muzikë, edhe pse unë nuk mbaj mend asgjë. Tashmë unë kam dalë nga koma dhe ndjehem mirë. Nuk dyshoj për asnjë sekondë se ka një shpjegim shkencor për këtë. Çdo vizitë fjalë për fjalë u bë shëruese dhe efekti i pritjes rriti shpërblimin e dopaminës. Por sado që tingëllon shpjegim i ftohtë shkencor dhe mjekësor, tani e di me siguri vetëm nga përvoja ime, dashuria shëron dhe të kthen në jetë. Julia, ti më shpëtove nga koma dhe lejoje këtë të shkruhet në librat shkollorë të neuroshkencës’, shkruan Navalny.

(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb