“BET Awards 2022”, të cilat festojnë përsosmërinë e artistëve me ngjyrë në muzikë, kulturë dhe sport, u prezantuan mbrëmjen e së dielës.

Këngëtarja Lizzo e nisi shfaqjen, të drejtuar nga Taraji P. Henson, me një performancë të shkëlqyer të hitit të saj të fundit, “About Damn Time”.

Disa nga prezantuesit, interpretuesit dhe marrësit e çmimeve bënë thirrje për të vepruar pas vendimit të Gjykatës së Lartë për të rrëzuar Roe kundër Wade të premten. Megjithatë, ka pasur edhe momente gëzimi. Brandy bëri një performancë surprizë me Jack Harlow, dhe Mariah Carey e cila dha një super performancë.

Sean “Diddy” Combs mori një çmim për ‘arritje në jetë’. Ai u duartrokit nga shumë kolegë të tij artistë dhe ish-bashkëpunëtorë si Mary J. Blige dhe Kanye West.

Will Smith, i cili ngjalli polemika në Academy Awards duke goditur me shuplakë Chris Rock në skenë pak para se të fitonte Oscarin për aktorin më të mirë, fitoi çmimin BET për aktorin më të mirë të dielën.

Një listë e plotë e të nominuarve vijon më poshtë, dhe me fituesit e shpallur:

Artistja më e mirë e Hip Hop-it

Cardi B

Doja Cat

Lact

Megan Thee Stallion *FITUES

Nicki Minaj

Saweetie

Artisti më i mirë mashkull R&B/Pop
Blxst

Chris Brown

Giveon

Me fat Daye

The Weeknd *FITUES

Wizkid

Yung Bleu

Grupi më i mirë

Silk Sonic (Bruno Mars and Anderson .Paak) *WINNER
Chloe X Halle
City Girls
Lil Baby & Lil Durk
Migos
Young Dolph & Key Gloc

Bashkëpunimi më i mirë

Wizkid feat. Justin Bieber & Tems – “Essence” *WINNER
DJ Khaled fest. Lil Baby & Lil Durk – “Every Chance I Get”
Baby Keem & Kendrick Lamar – “Family Ties
Doja Cat feat. SZA – “Kiss Me More”
Drake feat. Future & Young Thug – “Way 2 Sexy”
Bia feat. Nicki Minaj – “Whole Lotta Money (Remix)”

Artistja më e mirë e Hip Hop-it

Cardi B
Doja Cat
Lact
Megan Thee Stallion *WINNER
Nicki Minaj
Saweetie

Artisti më i mirë mashkull i hip hopit

Drake
Future
J. Cole
Jack Harlow
Kanye West
Kendrick Lamar *WINNER
Lil Baby

Video e Vitit

Baby Keem & Kendrick Lamar – “Family Ties”
Chlöe – “Have Mercy”
Doja Cat feat. SZA – “Kiss Me More”
Ari Lennox – “Pressure”
Silk Sonic (Bruno Mars & Anderson .Paak) – “Smokin Out The Window” *WINNER
Drake feat. Future & Young Thug – “Way 2 Sexy”

Artisti i ri më i mirë

Baby Keem
Benny the Butcher
Latto *WINNER
Muni Long
Tems
Yung Bleu

Albumi i Vitit

Silk Sonic (Bruno Mars & Anderson .Paak) – “An Evening with Silk Sonic” *WINNER
H.E.R. – “Back of My Mind”
Tyler, the Creator – “Call Me If You Get Lost”
Drake – “Certified Lover Boy”
Kanye West – “Donda”
Jazmine Sullivan – “Heaux Tales, Mo’ Tales: The Deluxe”
Doja Cat – “Planet Her”

Bobby Jones Çmimi më i mirë i Ungjillit/Frymëzimit Dr

Marvin Sapp – “All In Your Hands”
Kanye West – “Come to Life”
Kelly Price – “Grace”
Fred Hammond – “Hallelujah”
H.E.R. & Tauren Wells – “Hold Us Together (Hope Mix)”
Election Worship & Maverick City Music – “Jireh”
Lil Baby X Kirk Franklin – “We Win” *WINNER

BET Her (AJO)
Alicia Keys – “Best of Me (Originals)”
Mary J. Blige – “Good Morning Gorgeous” *WINNER
Chlöe – “Have Mercy”
Ari Lennox – “Pressure”
Jazmine Sullivan – “Roster”
Summer Walker & Ari Lennox – “Unloyal”
Doja Cat – “Woman”

Aktrimi më i mirë ndërkombëtar

Dave (UK)
Dinos (France)
Fally Ipupa (DRC)
Fireboy DML (Nigeria)
Little Simz (UK)
Ludmilla (Brazil)
Major League DJZ (South Africa)
Tayc (France)
Tems (Nigeria) *WINNER

Filmi më i mirë

“Candyman”
“King Richard” *WINNER
“Respect”
“Space Jam: A New Legacy”
“Summer of Soul”
“The Harder They Fall”
Aktori më i mirë
Adrian Holmes – “Bel-Air”
Anthony Anderson – “Black-ish”
Damson Idris – “Snowfall”
Denzel Washington – “The Tragedy of Macbeth”
Forest Whitaker – “Respect” / “Godfather of Harlem”
Jabari Banks – “Bel-Air”
Sterling K. Brown – “This Is Us”
Will Smith – “King Richard” *WINNER

Aktorja më e mirë

Aunjanue Ellis – “King Richard”
Coco Jones – “Bel-Air”
Issa Rae – “Insecure”
Jennifer Hudson – “Respect”
Mary J. Blige – “Power Book II: Ghost”
Queen Latifah – “The Equalizer”
Quinta Brunson – “Abbott Elementary”
Regina King – “The Harder They Fal”
Zendaya – “Euphoria” / “Spider-Man: No Way Home” *WINNER

Çmimi i Yjeve të Rinj

Akira Akbar
Demi Singleton
Miles Brown
Saniyya Sidney
Storm Reid
Marsai Martin * WINNER

Çmimin Sportiste e Vitit
Brittney Griner
Candace Parker
Naomi Osaka *WINNER
Serena Williams
Sha’Carri Richardson
Simone Biles
Çmimi Sportisti i Vitit
Aaron Donald
Bubba Wallace
Giannis Antetokounmpo
And Morant
Lebron Xhejms
Stephen Curry *WINNER

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: