Braziliani Nelson Freire, një nga pianistët më të shquar në botë, vdiq të hënën në moshën 77-vjeçare në shtëpinë e tij në Rio de Zhaneiro, tha shtypi lokal.

I konsideruar gjerësisht si pianisti më i mirë i Brazilit, Freire u shqua veçanërisht për interpretimet e tij të Chopin dhe repertorin romantik.

Shtypi lokal, duke cituar agjentin e Freire, nuk zbuloi shkakun e vdekjes.

Freire, një fëmijë i mrekullueshëm që filloi të mësonte piano në moshën tre vjeçare dhe për herë të parë performoi në publik dy vjet më vonë, lindi në shtetin juglindor të Minas Gerais në vitin 1944.

I njohur si i turpshëm, i durueshëm dhe reflektues, Freire bëri emër në skenën ndërkombëtare që në moshë të re, duke fituar çmime të shumta.

Ai luajti me Orkestrën Simfonike të Londrës, Filarmoninë e Berlinit dhe Vjenës dhe nën drejtimin e dirigjentëve Pierre Boulez, Lorin Maazel, Kurt Masur dhe Andre Previn.

Revista Time e përshkroi atë si “një nga pianistët më emocionues të të gjitha kohërave” pas koncertit të tij të parë në Nju Jork.

Ai theu krahun në një rënie në vitin 2019 dhe nuk luajti më publikisht, fillimisht për shkak të nevojës për operacion dhe më pas për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Ai ishte një mik i ngushtë i pianistes së njohur argjentinase Martha Argerich, me të cilën performoi shumë herë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb