Kurt Westergaard, një karikaturist danez, karikatura e të cilit “Profeti Muhamed” zemëroi shumë myslimanë në të gjithë botën, ka vdekur në moshën 86 vjeç.

Westergaard ishte karikaturist për gazetën konservatore Jyllands-Posten nga fillimi i viteve 1980. Ai u bë i famshëm në botë në 2005 për përshkrimin e tij të diskutueshëm të Profetit Muhamed në gazetë.

Paraqitjet e Profetit Muhamed konsiderohen gjerësisht si tabu në Islam dhe janë fyese për disa myslimanë.

Karikaturat e gazetës nxitën protesta në Danimarkë, ndërsa qeveria e saj mori ankesa nga ambasadorët e vendeve me shumicë myslimane.

Zemërimi arriti kulmin nga protestat në të gjithë botën myslimane në shkurt 2006. Ambasadat daneze u sulmuan dhe dhjetra vdiqën nga trazirat.

Në vitin 2015, 12 njerëz u vranë në një sulm ndaj zyrave të revistës satirike franceze Charlie Hebdo, e cila kishte botuar karikaturat.

Duke folur për agjencinë e lajmeve Reuters në 2008, Westergaard tha se nuk ishte penduar për vizatimin e tij satirik.

Ai tha se karikatura kishte gjeneruar diskutim “të rëndësishëm” rreth vendit të Islamit në vendet perëndimore me vlera laike.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb