Eshtë ndarë nga jeta në moshën 94-vjeçare aktori francez, Michel Piccoli.

Në jetën e tij Piccoli kishte punuar me regjisorët më të mëdhenj ndërkombëtarë nga Luis Bunuel deri në Claude Sautet, Marco Ferreri dhe Nanni Moretti.

“Michel Piccoli ndërroi jetë pranë bashkëshortes Ludivine dhe fëmijëve Inord dhe Missia’’, lexohet në një shënim nga familja dërguar Gilles Jacob, mikut të aktorit dhe ish-presidentit të Festivalit të Filmit në Kanë.

Monument i kinemasë franceze dhe europiane, Michel Piccoli është ka qenë protagonist i filmave të mbetur në histori si ”Disprezzo di Jean-Luc Godard” si dhe ”Habemus Papam” i Nanni Morettit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb