Qindra dronë të prodhuar nga Irani janë përdorur nga Rusia që nga shtatori, sipas inteligjencës ushtarake britanike.

Ministria e Mbrojtjes tha në përditësimin e saj të fundit se këto janë përdorur kryesisht kundër objektivave taktike ushtarake dhe rrjetit elektrik të Ukrainës.

Komandantët rusë ka të ngjarë të donin gjithashtu të synonin objektet mjekësore dhe t’i godisnin ato me municione të drejtuara nëse identifikoheshin, tha Ministria e Mbrojtjes.

Megjithatë, asnjë sulm i njëanshëm me dron nuk është raportuar që nga e enjtja e kaluar – duke sugjeruar se Rusia “ka gjasa që pothuajse të ketë shteruar stokun e saj aktual”.

Ministria e Mbrojtjes tha se Moska ka të ngjarë të përpiqet të marrë më shumë furnizime nga jashtë, pasi kjo do të ishte më e shpejtë sesa prodhimi i më shumë raketave të lundrimit në shtëpi.

Javën e kaluar, agjencitë e inteligjencës amerikane thanë se Rusia do të fillojë të prodhojë dronët e saj të projektuar nga Irani sipas një marrëveshjeje me Teheranin.

Trupat e Moskës kanë përdorur dronët Shahed-136 për të sulmuar Ukrainën në muajt e fundit, pasi blenë qindra armë në fillim të këtij viti.

Dronët janë të lirë për t’u prodhuar dhe janë bërë një zëvendësim për rezervat e varfëruara të raketave të Rusisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: