Fluturimet tregtare në Aeroportin Kombëtar të Washingtonit “Ronald Regan” janë ndalur derisa Presidenti i Zgjedhur Joe Biden të bëjë betimin, njoftoi Administrata Federale e Aviacionit.

FAA vendosi një ndalesë në tokë nga 10:30 e mëngjesit ET deri në 12:15 pasdite. Agjencia lëshoi gjithashtu një buletin për pilotët.

Siguria e aviacionit ka qenë një shqetësim i veçantë për Ditën e Përurimit, dhe hapësira ajrore është tashmë e sigurt rreth Uashingtonit. Fluturimet që nuk janë komerciale, policore ose ushtarake po mbahen jashtë një unaze prej 30 miljesh rreth rrethit.

Në ditët para dhe pas sulmit të 6 janarit në Capitol, videot në mediat sociale treguan pasagjerë që ngacmonin ekipet e fluturimit dhe bashkëudhëtarët. FAA tha se do të miratojë një politikë të tolerancës zero kundër sjelljes së padisiplinuar gjatë fluturimit nga pasagjerët dhe do të lëshojë gjoba deri në 35,000 dollarë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: