Qeveria e Etiopisë ka urdhëruar dëbimin e shtatë zyrtarëve të lartë të Kombeve të Bashkuara nga vendi për “ndërhyrje” në punët e saj të brendshme.

Të shtatë, të cilët përfshijnë individë nga Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) dhe Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (UNOCHA), janë shpallur “persona non grata” dhe u kanë dhënë 72 orë kohë për të lënë vendin, një deklaratë nga Ministria e Punëve të Jashtme tha të enjten.

Agjencia e lajmeve e lidhur me shtetin FANA tha se Grant Leaity, zëvendës koordinator humanitar për OCHA dhe Adele Khodr, përfaqësuese e UNICEF në Etiopi, ishin mes atyre që u dëbuan.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb