Teksa Moldavia vuan ndërprerjet e energjisë elektrike, flukset e mëdha të refugjatëve dhe kërcënimet e mundshme të sigurisë nga lufta në Ukrainën fqinje, zyrtarët e vendit po mbledhin para dhe ndihma të tjera për vendin që ndihet i kërcënuar nga lufta në Ukrainën fqinje.

Në një deklaratë, Ministria e Jashtme franceze tha se një konferencë ndërkombëtare e ndihmës në Paris sot kishte për qëllim “ndihmë konkrete dhe të menjëhershme” për ish-republikën sovjetike, ndërsa thanë: Kjo mbështetje është edhe më e rëndësishme pasi Moldavia po përballet aktualisht me një krizë të paprecedentë energjetike e cila, me afrimin e dimrit paraqet rrezik për një krizë humanitare.

Ndërprerjet e mëdha të energjisë goditën përkohësisht më shumë se gjysmë duzinë qytetesh moldave javën e kaluar pasi ushtria ruse goditi objektivat e infrastrukturës në të gjithë Ukrainën.

Nicu Popescu, ministru i jashtëm i Moldavisë tha: Ukraina po përballet me këtë agresion brutal rus, por ky agresion po përbën një problem për të gjithë në Evropë dhe kjo sigurisht që vlen dhe për Moldavinë, pasi është prekur nga kjo luftë ekonomikisht.

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën, Moldavia është tronditur nga një sërë ngjarjesh shqetësuese, me shumë frikë se lufta mund të përhapet përtej kufirit të saj, teksa në korrik dhe gusht, shumë kërcënime të rreme me bomba u raportuan në vend dhe mbeturinat e raketave ranë muajin e kaluar në një fshat kufitar moldav.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb