Dizajneri francez i modës Thierry Mugler, krijimet e mrekullueshme të të cilit transformuan modën, ka vdekur në moshën 73-vjeçare.

“Ne jemi të shkatërruar për të njoftuar vdekjen e Manfred Thierry Mugler të dielën më 23 janar 2022. U prehtë në paqe shpirti i tij”, thuhet në postimin e bërë në llogarinë e tij zyrtare në Instagram.

Marka e stilistit, Mugler, konfirmoi gjithashtu lajmin përmes një postimi në Instagram, duke e përshkruar themeluesin e saj si “një vizionar, imagjinata e të cilit si një stilist, parfumier dhe krijues imazhi i fuqizoi njerëzit në mbarë botën të jenë më të guximshëm dhe të ëndërrojnë më shumë çdo ditë”.

I lindur në Strasburg, Francë, në vitin 1948, Mugler punoi si dizajner i pavarur në Paris përpara se të lansonte markën e tij në vitin 1974.

Në vitet 1980 ai ishte vendosur si një figurë kryesore në modën ndërkombëtare, me dizajnet e tij strukturore me shpatulla të gjera që mishëronin dhe duke ndihmuar në formën e stilt ekstravagant të dekadës.

Pasi u zhvendos në botën e rrallë të modës së lartë, shfaqjet e pistave dhe koleksionet sezonale të Mugler u bënë edhe më teatrale, shkruan CNN.

Duke ri- imagjinuar modën si një spektakël (shpesh me ndihmën e supermodeleve më të njohura të epokës, duke përfshirë Kate Moss dhe Naomi Campbell), estetika e tij ishte po aq e frymëzuar nga glamuri i viteve 1940, duke bashkuar shpesh ndërtimin klasik me silueta të ekzagjeruara, madje edhe surreale.

Nga kostumet metalike të robotëve (një prej të cilave u vesh nga Lady Gaga në videoklipin e saj muzikor për “Paparazzi” në 2009) deri te dizajnet me temë nënujore të frymëzuara nga peshqit dhe sirenat, puna e tij ruante gjithmonë një ndjenjë elegance mes dramës.

Fustani i famshëm i zi i gjatë që ai projektoi për personazhin e Demi Moore në filmin e vitit 1993 “Propozimi i pahijshëm” vërtetoi, nëse duheshin prova, se ai nuk kishte nevojë për forma dhe ngjyra të theksuara për të krijuar diçka ikonike.

Mugler gjithashtu lansoi ​​​​aromën e tij jashtëzakonisht të njohur “Angel” në 1992, duke ndihmuar në krijimin e një lidhjeje të krijuar tashmë midis modës luksoze dhe aromës. Por pavarësisht suksesit të parfumit, krijimet e gatshme të Mugler-it ishin bërë më pak të zbatueshme komercialisht në fillim të viteve 2000 dhe stilisti u largua nga industria e modës për të ndjekur projekte të tjera krijuese.

Megjithatë, ndikimi i dizajneve të tij vazhdoi dhe koleksionet e tij të viteve 1990 gëzonin një ringjallje të jashtëzakonshme vitet e fundit, dhe të famshmit i drejtoheshin rregullisht arkivit të tij prej 7000 artikujsh.

Pasi hodhi poshtë disa retrospektiva në muzetë e mëdhenj, dizajneri përfundimisht ra dakord të punonte me Muzeun e Arteve të Bukura të Montrealit në ekspozitën “Thierry Mugler, Couturissime”, e cila u hap në 2019 dhe aktualisht është e ekspozuar në Musee des Arts Decoratifs në Paris.

Shumë të famshëm kanë shpreh ngushëllime për humbjen e tij përfshirë, Dua Lipa, Beyonce, Kim Kardashian, Bella Hadid.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb