Dubai hapi Muzeun e tij të së ardhmes të martën, një strukturë spektakolare që po shpallet si ndërtesa më e bukur në botë.

Muzeu, një elips argjendi i zbrazët shtatëkatësh i zbukuruar me kaligrafi arabe të citimeve nga sundimtari i Dubait, Sheikh Mohammed bin Rashid Al-Maktoum, dhe mijëra metra drita LED, zë krenarinë e vendit në rrugën Sheikh Zayed, në qytet.

Ndërsa përmbajtja e saj ende nuk është zbuluar, do të ekspozojë risitë e dizajnit dhe teknologjisë, duke e çuar vizitorin në një “udhëtim në vitin 2071”, thanë organizatorët.

Tabelat në anë të rrugëve e përshkruanin muzeun,  vetëm disa minuta larg nga ndërtimi më i lartë në botë, Burj Khalifa  si “ndërtesa më e bukur në Tokë” përpara hapjes së saj gala.

Është shtesa më e fundit në koleksionin e arkitekturës së mrekullueshme të Emirateve të Bashkuara Arabe (EBA) dhe vjen pas panairit botëror Expo prej 7 miliardë dollarësh, me një sërë dizajnesh futuriste, i hapur në periferi të Dubait më 30 shtator.

Kryeqyteti i Emirateve të Bashkuara Arabe Abu Dhabi është shtëpia e një dege të Luvrit, licenca e të cilit u zgjat me një dekadë vitin e kaluar deri në vitin 2047 me një kosto prej 165 milionë euro (186 milionë dollarë).

Që kur presidenti francez Emmanuel Macron hapi Luvrin Abu Dhabi në fund të vitit 2017, ai tërhoqi rreth dy milionë vizitorë në dy vitet e para, përpara se të përhapej Covid-19.

Emiratet e Bashkuara Arabe nuk i kanë fshehur synimet për të rritur fuqinë e saj të butë si një qendër tregtare dhe turistike dhe për të diversifikuar ekonominë e saj larg naftës.

Ajo gjithashtu ka kërkuar të zgjerojë sektorin e saj hapësinor, duke dërguar astronautin e saj të parë në hapësirë ​​në vitin 2019 dhe një sondë të quajtur “Amal” (Shpresa) në orbitë rreth Marsit në 2021,  vendi i parë arab që realizoi një arritje të tillë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: