Spanja po vijon stërvitjen në kuadër të dy ndeshjeve miqësore, me Shqipërinë më 26 mars dhe më 29 ndaj Islandës, të dyja në shtëpi. Por ajo që bie në sy është mungesa e Sergio Busquets, kapitenit të furisë së kuqe.

Dhe për herë të parë në 12 vitet e fundit, mes 23 të zgjedhurve nga Luis Enrique nuk ka asnjë kampion bote, pikërisht nga ata që 12 vjet më parë triumfuan në Afrikën e Jugut. Në grupin e Luis Enrique-s në fakt ka mbetur vetëm një lojtar nga cikli Vicente del Bosque.

Është kapiteni tashmë i parë, Jordi Alba, i cili është i vetmi lojtar që ka mbetur nga kampionët e Europës 2012. Nuk ka më asnjë lojtar në skuadër që ka arritur shifrën magjike të njëqind ndeshjeve për Spanjën.

Jo shumë kohë më parë kishte një legjion futbollistësh njëqindvjeçar me La Roja, disa tashmë të pensionuar, si Casillas apo Xavi, por të tjerë ende aktivë, si Sergio Ramos.

Pas Jordi Alba, tre lojtarë të tjerë kanë arritur statusin e kapitenit (Koke, Morata dhe Azpilicueta) me gjithsej 147 ndeshje ndërkombëtare, shumë larg nga 180 në të cilat ka Ramos, i cili nuk llogaritet më në ekipin kombëtar. Rinovimi i skuadrës spanjolle është fakt evident dhe ka shumë gjasa që në Botërorin e Katarit të marrë pjesë me një ekip të ri.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb