Bota e futbollit sot u trondit. Kristian Eriksen, mesfushori i Danimarkës, gjatë ndeshjes ndaj Finlandës, e vlefshme për Euro 2020, u shemb papritur në fushë në minutën e 42-të të pjesës së parë. Ai pësoi arrest kardiak.

Fillimisht lojtarët e më pas stafi mjekësor për minuta të tëra i dhanë ndihmën e parë, për t’u transportuar në spital. Ndeshja u pezullua. Ankthi dhe frika përfshinë jo vetëm ata që ishin në stadium, por miliona e miliona njerëz. Më pas vjen lajmi nga federata daneze që të gjithë prisnin:

“Christian Eriksen është i vetëdijshëm dhe në gjendje të qëndrueshme, do t’u nënshtrohet testeve të mëtejshme mjekësore”. Ky lajmërim pasohet nga një tjetër i agjentit të mesfushorit të Interit: “Eriksen merr frymë dhe mund të flasë, ai është zgjuar’’.

Mesazhe të shumta solidarizimi nga e gjitha bota, yjet e futbollit si Cristiano Ronaldo, klubi i Interit, shokë skuadre e shumë personazhe të tjerë shprehën mëbshtetjen për mesfushorin e Danimarkës.

Pas lajmit që Eriksen është koshient, futbollistët e Danimarkës, me dëshirën e vetë Eriksen, kërkuan që ndeshja të luhej dhe UEFA vendosi të rinisë në 20:30. Për fatin jo të mirë të Danimarkës, vendasit e humbën ndeshjen 0-1, duke humbur edhe një penallti në minutën e 74’.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb