Ministria e Shëndetit dhe qeveritë autonome të Spanjës u takuan të mërkurën në mëngjes duke arritur një marrëveshje për rritjen e kapaciteteve në ngjarje të mëdha sportive, duke përfshirë LaLiga Santander.

Kjo do të bëjë që pjesëmarrja në lojërat në Spanjë të rritet në 100 përqind të kapacitetit. Maskat mbeten të detyrueshme dhe ushqimi nuk do të jetë i disponueshëm.

Masat do të futen nga 1 tetori, që do të thotë se loja e Atletico Madrid kundër Barcelonës mund të luhet para një Estadio Ëanda Metropolitano të mbushur plot. Çdo gjë do të rishikohet përsëri në fund të tetorit, me masat e reja të vlefshme deri më 31 tetor.

Në ambientet e brendshme, për basketboll dhe sporte të tjera, pjesëmarrja do të jetë maksimumi 80 përqind e kapacitetit dhe një distancë shoqërore prej 1.5 metrash duhet të ruhet.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb