Pas zotimit të G7, BE kërkon të rivalizojë Kinën me planin e vet të infrastrukturës. Ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian ranë dakord të hënën për të filluar një plan global të infrastrukturës që lidh Evropën me Azinë dhe pjesën tjetër të  botës, një premtim ky nga grupi i shtatë demokracive më të pasura në botë.

Kjo nisme po shihet si një “kërcënim” ndaj nismës për projektin e presidentit Kinez, Xi Jinping për të lidhur Evropën me Azinë.

“Ne e shohim Kinën duke përdorur mjete ekonomike dhe financiare për të rritur ndikimin e saj politik kudo në botë. Ne duhet të ofrojmë alternativa,” u tha Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas gazetarëve në një takim me homologët e tij të BE në Bruksel.

BE tashmë ka nënshkruar partneritete me Japoninë dhe Indinë për të koordinuar transportin, energjinë dhe projektet dixhitale që lidhin Evropën dhe Azinë. Të dy Tokio dhe Delhi janë të shqetësuar në lidhje me zhurmën kineze që zyrtarët thonë se i bën vendet e varfëra të shikohen nga Pekini sepse ata janë të detyruar të marrin borxhe kaq të mëdha.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: