Pentagon akuzon Kinën se një avion luftarak kinez ka goditur avionin ushtarak amerikan.

Në një video të publikuar, shihen pamjet e një manovre agresive dhe të panevojshme nga avioni ushtarak kineze, sipas Pentagonit.

Sipas ushtrisë amerikane, videoja tregon pilotin kinez duke kaluar brenda 121 metrave nga një aeroplan vëzhgimi RC-135 të Forcave Ajrore të SHBA në Detin e Kinës Jugore.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb