Episode me molotov ndodhën në protestën e organizuar në kuadër të Ditës së Punës në qendër të Athinës. Kjo pasi sindikatat dhe federatat në të gjithë vendin hynë në  grevë  për të festuar Ditën e Punës.

Ndërkohë, protestuesit hodhën bojë edhe në Bankën e Greqisë. Në Athinë, tubimet në Sheshin Klafthmonos filluan në orën 11:00. dhe thirrja u bë nga ADEDY, dhe EKA, së bashku me një numër sindikatash dhe federatash, të tilla si POEDIN, POTHA, mësuesish, etj.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Ndër të tjera, ADEDY shprehet në një njoftim përkatës se “qeveria me projekt-ligjin e punës, i cili i paraqet Parlamentit, parashikon, ndër të tjera, sa vijon:

– Heqjen e periudhës tetë orëshe dhe pesë ditore me institucionalizimin paralel të punës dhjetë orëshe.

Heqja e marrëveshjeve kolektive.

– Kontrolli i Regjistrit të anëtarëve dhe procedurave të tyre nga shteti dhe punëdhënësit. -Pengesa e së drejtës për grevë .

– Transformimi i veprimit sindikal në një vepër personale “.

Presidenti i SYRIZA-s, Alexis Tsipras, gjithashtu mori pjesë në tubime .

Tsipras deklaroi se punëtorët duhet të mbrojnë të drejtën për të pasur një jetë të dinjitetshme. “Beteja kryesore për të mbrojtur të drejtën e punëtorëve dhe shumicën popullore për jetë dhe dinjitet.

Përgjigja aktuale e punëtorëve me pjesëmarrjen e tyre masive në grevë është një mesazh: kjo është një betejë e lartë që mbron të drejtën e punëtorëve dhe shumicën popullore për jetë dhe dinjitet. Dhe këtë betejë do ta vazhdojmë deri në fund “,  tha ndër të tjera, presidenti i SYRIZA-Aleanca Progresive ,  Alexis Tsipras.

“Ndërsa në të gjithë botën pandemia po çon qeveritë të kuptojnë se nevojat njerëzore, jeta njerëzore, janë mbi fitimet, në Greqi qeveria e Z. Mitsotakis po lëviz në drejtimin e kundërt dhe po përpiqet të përdorë pandeminë si një mundësi për të imponuar sa më shumë ligje jopopullore, duke u bërë qeveria më reaksionare greke, që ka sjellë ligjet më të ashpra ndonjëherë në çështjet e punës, heqjen e tetëorarshit. Na kthen në kohë shumë të vjetra”,  vuri në dukje Tsipras.

Ai shtoi se dita tetë-orëshe është shënuar nga lufta e pandërprerë e punëtorëve, që nga viti 1886, nga protestat e punëtorëve në Çikago në Shtetet e Bashkuara, ku u vendos kremtimi i 1 Majit.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb