Turma që ishte prezentë ne fjalimin e Vladimir Putin në Moskë më herët sot mund të mos ketë qenë atje plotësisht vullnetarisht.

Pamjet e televizionit rus treguan një turmë të zhurmshme në stadiumin Luzhniki, të pranishmit duke valëvitur flamuj dhe brohoritur përpara një fjalimi ku Putin përshëndeti “unitetin” rus.

Por gazetari i BBC-së Ëill Vernon raportoi se të paktën një pjesë e turmës ishte “detyruar” të merrte pjesë.

Shumë thanë se punonin në sektorin publik (p.sh. mësues të shkollave) dhe se punëdhënësit e tyre i kishin bërë presion për të marrë pjesë. Një grupi mësuesish, nga një qytet afër Moskës, u tha se çfarë të na thoshin nga një grua që dukej se ishte nga administrata lokale.

Një burrë, i cili punon në metronë e Moskës, na tha se ai dhe punonjësit e tjerë ishin detyruar të merrnin pjesë në tubim.

“Unë do të jem këtu për një kohë dhe pastaj do të largohem. Mendoj se shumica e njerëzve këtu nuk e mbështesin luftën. Unë jo,” tha ai.

 

Vermo

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: