Qielli i natës ka qenë një burim informacioni dhe mrekullie që nga agimi i njerëzimit — dhe duket pothuajse i njëjtë tani si atëherë. Por qielli i natës siç e njohim ne është në greminën e ndryshimit në mënyrë dramatike për shkak të përhapjes së satelitëve vetëm disa qindra milje mbi Tokë.

“Për herë të parë në historinë njerëzore, ne nuk do të kemi akses në qiellin e natës në mënyrën se si e kemi parë atë”, tha Samantha Lawler, një asistent profesoreshë e astronomisë në Universitetin e Regina në Kanada.

Lawler ka parë nga ferma e saj në Saskatchewan, Kanada, ndërsa numri i satelitëve aktivë është shumëzuar nga rreth një mijë në 2017 në më shumë se 5,000 sot. Kur shkencëtarët vizituan në një mbrëmje të kthjellët në mars, u deshën vetëm disa minuta duke parë me sy të lirë për të parë satelitin e parë nga shumë satelitët që rridhnin nëpër qiell.

“Kjo është shumë më keq nga sa prisja,” tha Lawler. “Po ndryshon shpejt.”

Dhe do të përkeqësohet shumë. Lawler dhe dy astronomë të tjerë kanadezë publikuan një punim në dhjetor në The Astronomical Journal, i cili parashikoi se, në më pak se një dekadë, 1 në çdo 15 pika drite në qiellin e natës do të jetë në fakt një satelit në lëvizje.

“Mendoni për këtë,” tha Lawler. “Ka vetëm rreth 4000 yje që mund t’i shihni me sy të lirë dhe nëse 200 prej tyre lëvizin, kjo është shumë e ndryshme nga qielli me të cilin jemi mësuar tani.”

Satelitët janë edhe më shkatërrues kur shikohen përmes një teleskopi, dhe ata tashmë po ndotin imazhet e kozmosit të kapur nga observatorët në të gjithë botën. Nëse diçka nuk ndryshon në mënyrë dramatike për sa i përket rregullimit ndërkombëtar të numrave satelitor, reflektimit dhe transmetimit , ekspertë si Lawler besojnë se ndikimi në kërkimet astronomike do të intensifikohet.

SpaceX ka lëshuar tashmë më shumë se 2,000 satelitë me plane për të lëshuar të paktën 42,000 të tjerë për mega-plejadën e saj të quajtur Starlink. Konkurrentët e tjerë të largët përfshijnë Project Kuiper të Amazon dhe kompaninë satelitore me bazë në Londër OneWeb.

Ndërsa mijëra satelitë të vegjël Starlink janë problematikë për astronomët, ata po ofrojnë gjithashtu akses shumë të nevojshëm në internet për njerëzit në pjesët rurale ose të shkatërruara nga lufta të botës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb