Emetimet e dioksidit të karbonit nga zjarret e mëdha që kanë shpërthyer deri më tani këtë vit kanë arritur nivele rekord. Sipas Mark Parrington, shkencëtar i lartë në Shërbimin e Monitorimit të Atmosferës Copernicus, zjarret kanë lëshuar 4.7 gigatonë dioksid karboni deri më 16 gusht 2021.

Të dhënat ngrenë shqetësime midis shkencëtarëve dhe ekspertëve në lidhje me efektet e dioksidit të karbonit që kontribuojnë në ndryshimin e klimës. 27 vendet anëtare të BE -së kanë prodhuar 2.7 gigatonë këtë vit, sipas qendrës së politikave të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë. Sidoqoftë, situata mund të përkeqësohet shumë, pasi sezoni i zjarreve në Kaliforninë Veriore nuk përfundon më deri në tetor, pasi vitet e fundit është zgjatur deri në dhjetor. Ku janë nivelet rekord të emetimeve të CO2?

Rekordi i këtij viti për emetimet e dioksidit të karbonit është kryesisht për shkak të më shumë se 190 zjarreve pyjore që kanë shkatërruar pjesë të Siberisë. Që nga fillimi i gushtit, sipas NASA -s , 505 megatonë dioksid karboni janë lëshuar mbi Siberinë verilindore, në Republikën e largët Sahariane.

 

Amazona Zjarret1

Tymi i madh i zi, i dendur nga qindra zjarre pyjore u përhap 2.000 milje nga lindja në perëndim dhe 2.000 milje nga veriu në jug. Tymi arriti në Polin e Veriut dhe u përhap në pjesë të Mongolisë, 1.200 kilometra larg.

Parrington kishte raportuar se 350 megatonë dioksid karboni u liruan nga flakët vetëm në korrik, një muaj rekord që kur satelitët filluan të regjistrojnë nivelet e CO2. Shkencëtari thekson se emetimet u nxitën nga nxehtësia dhe thatësira e zgjatur, për shkak të ndryshimit të klimës. “Ne kemi parë zona të mëdha zjarresh në të kaluarën,” tha ai për Neë Scientist, duke shtuar se të dhënat nuk tregojnë shpesh zjarre që zgjasin dy muaj.

Përveç Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë, zjarre të mëdha kanë shpërthyer në Evropën jugore këtë vit. Greqia, Italia, Turqia, Spanja, Portugalia dhe Mali i Zi kanë pësuar humbje të mëdha, ashtu si Algjeria, Libani dhe Tunizia në Lindjen e Mesme.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: