Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba ka përjashtuar një realitet ku vendi i tij do të bëjë lëshime ndaj Moskës, në këmbim të vendosjes së një armëpushimi me Rusinë.

Duke folur për Televizionin Bloomberg në një intervistë në Bruksel të hënën, Kuleba deklaroi gjithashtu se sa i përket anëtarësimit të vendit në Bashkimin Europian, blloku do të përballej me një “dështim moral” nëse nuk miraton kandidaturën e vendit për anëtarësim deri në qershor.

Ai nuk pranoi të komentonte nëse presidenti francez Emmanuel Macron i kërkoi homologut të tij ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, të pranonte kërkesat e Kremlinit nëse kjo nënkupton arritjen e paqes.

Por ai hodhi poshtë çdo shtytje për t’i bërë një ofertë Vladimir Putinit në këmbim të përfundimit të pushtimit të tij në Ukrainë.

“Të kërkosh opsione për të shpëtuar fytyrën për Putinin është thjesht një qasje e rreme. Lëreni vetë Putinin të gjejë një opsion për të shpëtuar fytyrën.
Ambicia e Ukrainës mbetet për të rivendosur integritetin e plotë territorial. Kjo do të përfshijë zonat e rajonit lindor të Donbasit të kontrolluara nga forcat e mbështetura nga Rusia përpara pushtimit, si dhe gadishullin e Krimesë të pushtuar nga Rusia në 2014.”, është shprehur ai.

Ministri i Jashtëm shprehu besimin se Ukraina do ta fitojë përfundimisht luftën kundër Rusisë, raportoi The Guardian.

“Ne duam që gjithçka që na takon të jetë e jona”, tha ai.

Diplomati gjithashtu shtyu liderët e lëkundur të BE-së për ofertën e Ukrainës për të siguruar statusin e kandidaturës muajin e ardhshëm, duke thënë se opinioni publik në bllokun 27-anëtarësh po lëviz në favor të vendit të tij dhe se kjo do të dërgonte një mesazh se vendi është “një prej nesh”.

Disa liderë të BE-së kanë shprehur shqetësimin se një rrugë e shpejtë drejt anëtarësimit mund të krijojë pritshmëri të rreme për Kievin.

“Do të jetë një dështim moral, i cili do të gjykohet nga historia”, tha ai kur është pyetur për mundësinë e refuzimit të kandidaturës së Ukrainës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb