Deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu ka reaguar në lidhje me konferencën e përbashkët me Malin e Zi, për Ballkanin e hapur.

Nëpërmjet një postimi në Facebook, Shehu ka cituar kryeministrin Edi Rama, i cili tha se ‘në këtë nismë s’ka as kinezë as rusë’.

Shehu ka shkruar se Ballkani i Hapur është një nismë e Ramës dhe Serbisë, teksa ka shtuar se Aleksandër Vuçiç po përdor kryeministrin e Shqipërisë.

Postimi i plotë i Shehu-t:

Demagogjia e Ramës per te fshehur rrenjet“ e Ballkanit të Hapur!

Kur thotë ne Mal te Zi:

„Mos kërkoni asnjë dorë të fshehtë ne nismen e Ballkanit te hapur, kineze e ruse“!

Ne fakt kjo „dore“ nuk eshte aq e „fshehte“.

Vucic eshte „dora e fshehte“ e Ballkanit te hapur.

Ndersa Rama kerkon ta „fshehe“ me sofizma, ate qe duket e lexohet qarte.

Eshte vete Vucic qe e ka deklaruar publikisht:

–Nisma „Ballkan i hapur“ eshte nje nisme e tij dhe e Serbise.

Dhe Rama nuk mund ta cbeje kete te vertete me deklaraten e sotme.

Ne fakt „kineze“ nuk e kemi thene ndonjehere…ndoshta…

Rusia pa dyshim eshte mbas Serbise e Vucic.

Ndersa Vucic po perdor Ramen si „amplifikator“!

Mos te harojme, Serbia ben pjese ne Traktatin EuroAsian te Moskes!

Serbia do beje „lojen“ e Rusise deri sa te distancohet publikisht nga ajo, te vendose te jete pjese e Perendimit, te pranoje sanksionet ndaj saj, e me tej keshtu do te mund te „njohe“ edhe Kosoven.

Por kjo kerkon kohe, ndoshta dekada…mos te kemi iluzione!

Aktualisht qendron te “Ballkani i hapur” ose ndryshe „Jugosllavia e Re“.

Qendron te keto lloj nismash, qe kerkojne te sfumojne e bllokojne ato te BE, si “Procesi i Berlinit” etj.

Qendron jo vetem nga reminishencat millosheviciane te saj.

Por dhe prej “zgjatimeve” direkte ne ate te Rusise, qe e mban si nje “post te avancuar” ne Ballkanin Perendimor, per interesat e saj.

Qe nepermjet saj te penetroje ne Rajon.

Te krijoje edhe destabilitet te tij.

Kjo eshte e verteta, qe Rama nuk mund ta fshehe me nje deklarate gjysmake e te kriptuar nga Mali i Zi.

Por qe ne te vertete shume lehte de kriptohet!

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb