Ish-ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, i ftuar në studion e emisionit “Kjo Javë” në News24 ka komentuar ngjarjet e fundit në Kosovë, ku u ndal konkretisht te agresioni serb në Banjskë.

Ai u shpreh se ajo që ndodhi në Veri të Kosovës i ngjason asaj që ndodhi në vitin 2014 në Krime kur Rusia e aneksoi këtë territor nga Ukraina.

Sipas tij ky agresion i grupit serb ishte përtej terrorizmit, duke e cilësuar atë si “një sulm të mirëfilltë ushtarak”.

Sa i përket qëndrimit të Shqipërisë për Kosovën, Lleshaj u shpreh se vendi duhet të kuptojë mirë rolin që ka, pasi sipas tij nuk ka luksin për të qenë indiferente ndaj Prishtinës.

Ai shtoi se tensioni mes kryeministrave Rama dhe Kurti nuk duhet të ekzistojë, pasi Shqipëria “duhet t;i dalë në krahë Kosovës”, pavarësisht

“Ka ngjashmëri me atë që ndodhi në Krime në 2014-ën. Për mua është përtej terrorizmit, është më keq se ajo. Ky ishte një sulm i mirëfilltë ushtarak që nuk funksionoi. Vrasja e një polici nuk është terrorizëm. Sulmi u përkufizua keq. Thelbi i tij është pak më shumë.

BE nuk është ende në gjendje as ta njohë Kosovën si shtet të pavarur për sa kohë ka ende shtete anëtare të tij që nuk e njohin. KFOR nuk i merr kujt leje për zonën që kontrollon në Kosovë. Nuk shoh ndonjë vlerë të shtuar përpos retorikës te kërkesa e Ramës për ta.

KFOR meriton kritikë se si ka mundësi të jetë indiferent për një arsenal të tillë ushatarak brenda Kosovës, që nuk besoj të jetë i vetmi. Shqipëria duhet të kuptojë mirë rolin që ka. Nuk kemi luksin për t’u sjellë në mënyrë indiferente ndaj Kosovës. Kosova e di vetë se çfarë do, askush veç tyre nuk mund ta dijë. Roli ynë është t’i mbështesim ata. Shqipëria ka detyrë vetëm të pyesë se çfarë u duhet dhe më pas t’i ndihmojë Kaq

Shqipëria mund t’i ndihmonte vetëm duke u dalë në krahë, në të mirë e në të keq. tensioni mes Ramës dhe Kurtit nuk duhet të ekzistojë. Kosovës i duhet shkuar nga pas në këtë rrugëtim. Edhe nëse ata zgjedhin rrugën jo të duhur. Ne nuk dimë më mirë se ata në lidhje me këtë rrethanë. Kosova nuk vuan për talente, por për fuqi. Edhe përpjekja për draftin ishte e padobishme, sepse nuk vuan njeri nga mungesa e draftit.

Ngërçi kryesor është diskutimi mes Kosovës dhe Serbisë për t’i dhënë fund luftës. Serbia e ka hapur luftën në Kushtetutën e saj. Vuçiç nuk meriton asnjë bonus publik nga asnjë politikan shqiptar, gjë që e ka marrë. Ai është një ish-ministër i Millosheviçit dhe mbështetës i hapur i Putinit. Me këto identitete ai nuk meriton asnjë bonus as nga komuniteti euro-atlantik”, u shpreh ai.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb