Nëse presidenti rus Vladimir Putin arrestohet jashtë shtetit pas urdhrit të Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC) të Hagës, kjo do të nënkuptonte “një shpallje lufte kundër Rusisë”, tha të enjten nënkryetari i Këshillit të Sigurimit rus Dmitry Medvedev, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve TASS.

“Është e qartë, një situatë e tillë nuk do të ndodhë kurrë, por megjithatë, le të imagjinojmë se ka ndodhur. Kreu aktual i një vendi bërthamor arrin, le të themi, në Gjermani dhe arrestohet. Çfarë do të thotë? Një deklaratë lufte kundër Rusisë”, tha Medvedev, duke iu përgjigjur një pyetjeje mediatike.

“Në një rast të tillë, të gjitha armët tona do të synojnë Bundestagun, zyrën e kancelarit [gjermane] e kështu me radhë”.

Duke iu përgjigjur vërejtjes së Ministrit Federal Gjerman të Drejtësisë Marco Buschmann se Berlini do të duhej të zbatonte vendimin e ICC-së dhe të arrestonte presidentin rus nëse ai do të mbërrinte në Gjermani, Medvedev tha: “A e kupton ai se do të ishte një casus belli, një deklaratë lufte?”

Medvedev përsëriti gjithashtu se vendimi i ICC-së do të kishte ndikim të dëmshëm në marrëdhëniet e Moskës me Perëndimin.

“Marrëdhëniet tona me botën perëndimore janë tashmë të dobëta; ato janë ndoshta në ditën më të keqe të tyre. Edhe kur Churchill mbajti fjalimin e tij të Perdes së Hekurt, marrëdhënia jonë ishte më e mirë. Dhe krejt papritur, ata bëjnë një lëvizje të tillë kundër kreut tonë të shtetit”, tha Medvedev, sipas TASSS.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb