UGANDA

Presidenti më jetëgjatë i Ugandës, Yoweri Museveni është rizgjedhur në detyrë. Museveni ka fituar 58% të votave përballë rivalit Bobi Wine, një ish-tlli të muzikës pop.

Museveni është në pushtet që në vitin e largët 1986, dhe do të vijojë ende pavarësisht se në moshën 76-vjeçare.

Nga ana tjetër opozita nuk ka ngurruar të akuzojë mazhorancën për vjedhje e mashtrim në zgjedhje. Këto zgjedhje lanë pas gjithashtu dhjetëra të vdekur.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb