“Dua t’i them komandantit tonë të përgjithshëm që të ndalojë aktet terroriste në Ukrainë, sepse kur të kthehemi do të ngrihemi kundër tij. Krimet që kemi kryer; ne të gjithë do të gjykohemi.”

Këta janë zërat e të burgosurve rusë të luftës që tani mbahen nga Ukraina.

Gati disa janë shfaqur në konferencat për shtyp të mbajtura nga autoritetet ukrainase, vetëm disa nga 600 që Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se janë kapur. Paraqitjet e tyre publike mund të jenë të dyshimta sipas Konventave të Gjenevës, të cilat i ndalojnë shtetet të shkaktojnë poshtërim të panevojshëm për robërit e luftës. Dhe është e mundur që ata të ndjenin presion për të shprehur pikëpamjet simpatike për ato të rrëmbyesve të tyre.

Tre pilotë të kapur të forcave ajrore ruse që folën për CNN.

CNN kërkoi mundesi për të folur me të burgosurit me Ministrinë e Brendshme të Ukrainës. Kjo kërkesë u bë përpara një konference për shtyp që u mbajt në Kiev të premten. CNN foli me tre burrat menjëherë pas asaj konference për shtyp.

Të burgosurit nuk u vunë në pranga dhe, ndërsa ata nuk lëviznin nga vendet e tyre, dukej se nuk ishin nën asnjë kufizim fizik. Tre pilotët u ulën rreth një tavoline. Njëri prej tyre kishte një plagë në ballë, për të cilën ai tha se kishte mbetur para kapjes së tij.

“Trajtimi ka qenë i pranueshëm. Ata na kanë ofruar ushqim dhe pije. Ata kanë ofruar trajtim mjekësor,” tha një pilot, emri i parë i të cilit është Maxim.

Intervista e CNN me tre robërit rusë zbuloi se ata kishin një shqetësim të thellë për misionin e tyre dhe vuajtjet e civilëve ukrainas. Ata gjithashtu kishin fjalë të ashpra për komandantin e tyre të përgjithshëm, Putin.

Maxim, një oficer dhe pilot bombardues, bëri pjesën më të madhe të bisedës. Ai dukej i mavijosur dhe shumë i zbehtë, por fliste qartë me tonin e një ushtari profesionist. CNN po përdor vetëm emrat e të burgosurve të luftës për mbrojtjen e tyre.

Ai tha se kishte marrë urdhrin e tij të fshehtë luftarak vetëm një ditë përpara se Putin të shpallte operacionin special ushtarak kundër Ukrainës.

Pilotët u pyetën se çfarë mendonin për pretendimet e Putinit se Ukraina drejtohej nga neo-nazistët.

“Mendoj se është shpikur si pretekst dhe është diçka që bota nuk mund ta kuptojë. Por Putinit dhe rrethi i tij kanë nevojë për këtë për të arritur objektivat e tyre. Një hap i tillë ishte se do të ishte e dobishme për ta të përhapnin dezinformata rreth fashizmit dhe nazizmit.”

“Ne nuk pamë asnjë nazist apo fashist. Rusët dhe ukrainasit mund të komunikojnë në të njëjtën gjuhë, kështu që ne shohim të mirat (te këta njerëz),” tha Maxim.

“Është e vështirë të japësh një vlerësim të drejtpërdrejtë të veprimeve të tij. Por, në minimum, duke gjykuar nga pasojat e urdhrave të tij, ai është i pasaktë.”

Në një konferencë të ndryshme për media në të njëjtin vend, një oficer zbulimi i quajtur Vladimir i cili ishte kapur i tha një grupi gazetarësh ndërkombëtarë: “Qeveria jonë na tha se duhet të çlirojmë popullatën civile. Unë dua t’u them ushtarakëve rusë: vendosni armët. dhe largohuni nga stacionet tuaja, mos ejani këtu. Të gjithë duan paqe këtu.”

Vladimiri më pas shkoi një hap të madh më tej, duke thënë: “Dua t’i them komandantit tonë të përgjithshëm të ndalojë aktet terroriste në Ukrainë, sepse kur të kthehemi ne do të ngrihemi kundër tij”.

Një tjetër oficer zbulimi në të njëjtën ngjarje i bëri jehonë ndjenjës, duke iu drejtuar drejtpërdrejt Putinit.

“Nuk do ta fshehësh këtë për shumë kohë. Ka shumë si ne këtu. Herët a vonë, do të kthehemi në shtëpi.”

Duke folur për CNN, Maxim, piloti, u emocionua për vuajtjet e shkaktuara mbi civilët që nga pushtimi.

“Nuk ka të bëjë vetëm me çmilitarizimin e Ukrainës ose humbjen e Forcave të Armatosura të Ukrainës, por tani qytetet e civilëve paqësorë po shkatërrohen. Madje, nuk e di, çfarë mund të justifikojë, f**k, lotët e një fëmije, apo edhe më keq, vdekja e njerëzve të pafajshëm, fëmijëve”.

Ai tha se ata ishin të vetëdijshëm për atë që kishte ndodhur në vende si Mariupol, ku rreth 1600 njerëz janë vrarë që nga fillimi i pushtimit.

“Ishte një fakt i tmerrshëm, jo ​​vetëm sepse është një krim. Është vandalizëm. Nuk mund të falësh gjëra të tilla. Të bombardosh një maternitet ? Është forma më perverse e mbretit të neo-nazizmit, neo-fashizmit. Kush mund ta mendojë një gjë të tillë?”

Një tjetër pilot, emri i parë i të cilit është Alexei, shtoi në heshtje: “Nuk varet nga ne, kë të bombardojmë, çfarë të bombardojmë. Është një komandë.”

Maxim dhe kolegët e tij pilot sugjeruan se kishte një shqetësim të gjerë rreth ofensivës së Ukrainës.

“Unë e di në njësinë time, ata janë totalisht kundër”, tha Maxim.

“Ata kanë shumë të afërm dhe miq [në Ukrainë] dhe u thanë se ishte një operacion i lokalizuar në DNR [zona separatiste e Donetsk e mbështetur nga Rusia] dhe jo një sulm në të gjithë vendin. Divizioni im ishte totalisht kundër tij. Nëse Ukraina do të donte të bëhej pjesë e Rusisë, të krijonte njëfarë bashkëpunimi — me çdo kusht. Askush nuk do të ishte kundër kësaj. Por t’i detyrosh ata është thjesht e papranueshme.”

Neil Greenberg është profesor i mbrojtjes së shëndetit mendor në King’s College në Londër. Ai shërbeu në Forcat e Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar për më shumë se 20 vjet dhe është vendosur, si psikiatër dhe studiues, në një sërë mjedisesh armiqësore. Ai shpjegoi se sipas Konventës së Gjenevës, të burgosurit e luftës janë të detyruar të japin vetëm emrat, gradën, datën e lindjes dhe numrin e identifikimit ushtarak. “Kjo është gjithçka që duhet të jepni, kështu që fakti që ata thonë më shumë se kaq sugjeron që ose janë vënë në një situatë të vështirë sepse u është bërë presion, ose se janë mjaft të shqetësuar sa kanë thyer protokollin sepse ata besoni atë që thonë ata”, tha Greenberg për CNN.

“Ajo që është interesante nga pikëpamja psikologjike është se ushtari mesatar nuk ka shpesh idealet politike të kujtdo që drejton vendin. Pra, nëse i pyet ushtarët pse bëjnë atë që bëjnë, ata shpesh thonë se e bëjnë sepse janë duke luftuar. për njëri-tjetrin — ne jemi një grup vëllezërish dhe prandaj do të bëjmë atë që bëjmë sepse po ndjekim urdhrat dhe kujdesemi për njëri-tjetrin,” shtoi ai.

“Nuk ka gjasa që ata të kenë të njëjtat ideale si Putini, kështu që do të ishte gabim të mendosh automatikisht se ato pikëpamje nuk ishin të vërteta.”

Një tjetër ushtar i mbajtur nga ukrainasit tha në një konferencë të veçantë mediatike për hyrjen e njësisë së tij të artilerisë nga Bjellorusia në rrugën për në Chernihiv. Ai u përlot ndërsa fliste për takimin me vendasit që i thanë njësisë së tij të shkonte në shtëpi dhe tha: “Nuk ka fashistë këtu”. Ai foli edhe për konfuzion mes njësive. Grupi i tij u mbërthye në një moçal dhe iu desh të shkatërronte automjetin e tyre luftarak të këmbësorisë. Ata enden në këmbë për disa ditë para se të arrinin në një fshat dhe të dorëzoheshin pas një shkëmbimi zjarri.

Porositë e minutës së fundit

Maxim tha se ai kishte marrë urdhrat e tij luftarake një ditë përpara se Putin të shpallte pushtimin.

Dhe më pas, tha ai, kishte një surprizë.

“Urdhëri u anulua. Një pjesë e forcave ajrore që tashmë ishin nisur duhej të ktheheshin prapa. Ne ishim të lumtur dhe menduam se ndoshta gjërat ishin zgjidhur në mënyrë paqësore.”

CNN ka analizuar raste të shumta në të cilat bombat e lëshuara nga ajri kanë goditur zonat civile në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit më 24 shkurt.

Javën e kaluar, zyrtarët e SHBA dhe NATO-s thanë se Rusia ishte mbështetur shumë më tepër në më pak të sofistikuara, të ashtuquajturat “bomba memece” sesa në arsenalin e saj të municioneve të drejtuara me saktësi.

“Është e vështirë të thuhet në këtë pikë nëse kjo është e nxitur nga shpenzimet, nëse kjo është e nxitur nga mungesa e inventarit apo nëse kjo është nxitur thjesht nga dëshira për të qenë më brutal në përdorimin e forcës,” tha një zyrtar i lartë i NATO-s të enjten.

Ushtarë të tjerë rusë të kapur nga ukrainasit kanë folur gjithashtu për urdhra të minutës së fundit. Sergej, i cili ishte me një njësi artilerie, tha në një konferencë të mëparshme për media se “në orën 10:00 të datës 23 (shkurt) ata u rreshtuan dhe u thanë nga komandanti për urdhrin e Putinit për të sulmuar Ukrainën, për të kapur Kievin dhe “mbrojtur popullsia kundër fashizmit dhe tiranisë në Ukrainë”.

Një e ardhme e pasigurt

Pilotët që folën për CNN ishin të pasigurt se si do të përfundonte lufta.

“Shpresoj që eprorët tanë të kenë kontroll mbi rrethanat. Si do të zhvillohen gjërat në të ardhmen, për të bërë një dëshirë për ndonjë rezultat, nuk do ta bëj këtë këtu, për të thënë atë që dua”, tha Maxim.

Ai foli gjithashtu për kontaktin e tij të parë me familjen në shtëpi.

“Unë thashë “Jam gjallë”, sepse ishte biseda jonë e parë. Unë u thashë: “Jam gjallë dhe më mbajnë rob”. Ne folëm për gjëra personale, për fëmijët tanë, për shtëpinë, jo për gjëra ushtarake. Sigurisht, ne duam shumë të shohim familjet dhe të dashurit tanë. Të takohemi me ta. Dhe t’i përqafojmë sepse janë të shqetësuar.”Por ata ishin në ankth se çfarë mund t’u ndodhte, tha Maksimi.

“Krimet që kemi bërë, të gjithë do të gjykohemi njësoj. Për më tepër, nuk mund të them. Është e pamundur të merret me mend… Ata do të na gjykojnë”, tha Maksim.

Një ushtar tjetër në një konferencë tjetër shprehu ndjenja të ngjashme.

“Ndihet e tmerrshme të kuptojmë gabimin tonë. Do të duhen vite, dekada, shekuj për të riparuar marrëdhëniet,” tha ai.

“Do të doja të zhytem në tokë dhe të zhdukem.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: