Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i tha CNN të premten se “të gjitha vendet e botës” duhet të përgatiten për mundësinë që presidenti rus Vladimir Putin të mund të përdorë armë taktike bërthamore në luftën e tij kundër Ukrainës.

Zelensky i tha Jake Tapper të CNN në një intervistë ekskluzive nga zyra e presidentit në Kiev të premten se Putini mund të kthehet tek armët bërthamore ose kimike, sepse ai nuk vlerëson jetën e popullit të Ukrainës.
“Jo vetëm unë, e gjithë bota, të gjitha vendet duhet të shqetësohen sepse mund të mos jetë informacion i vërtetë, por mund të jetë e vërteta,” tha Zelensky, duke kaluar në anglisht për të theksuar pikën e tij.

“Armët kimike, ata duhet ta bëjnë atë, ata mund ta bëjnë atë, për ta jeta e njerëzve, asgjë. Kjo është arsyeja pse,” tha Zelensky. “Ne duhet të mendojmë të mos kemi frikë, të mos kemi frikë, por të jemi gati. Por kjo nuk është një çështje për Ukrainën, jo vetëm për Ukrainën, por për të gjithë botën, mendoj.”

Në intervistën e gjerë, Zelensky foli për fundosjen e një anijeje ruse, viktimat që ka marrë ushtria e tij dhe gjendjen emocionale që lufta po i shkakton atij dhe njerëzve të tij.
Zelensky ka qëndruar në Ukrainë gjatë gjithë luftës 50-ditore me Rusinë, pasi forcat e Ukrainës i kanë rezistuar përpjekjeve të Kremlinit për të kapur Kievin dhe e kanë detyruar Rusinë të ripërqendrojë përpjekjet e saj të luftës në rajonet lindore dhe jugore të vendit, ku Ukraina po parashikon një përshkallëzim të rëndësishëm. në luftime në ditët në vijim. Në të njëjtën kohë, Rusia po gjuan raketa lundrimi në periferi të Kievit dhe ende ruan aftësinë për të synuar kryeqytetin e Ukrainës me armatim me rreze të gjatë.
Zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar për mundësinë që Putini, nëse futet në qoshe, mund të kthehet në përdorimin e armëve taktike bërthamore në Ukrainë. Drejtori i CIA-s, Bill Burns, tha të enjten se CIA vëzhgon “me shumë vëmendje” mundësinë, ndërsa theksoi se SHBA nuk ka parë ende ndonjë shenjë se Rusia po përgatitet të ndërmarrë një hap të tillë.

“Duke pasur parasysh dëshpërimin e mundshëm të Presidentit Putin dhe udhëheqjes ruse, duke pasur parasysh pengesat me të cilat ata janë përballur ushtarakisht deri më tani, askush prej nesh nuk mund ta marrë lehtë kërcënimin e paraqitur nga një mjet i mundshëm ndaj armëve bërthamore taktike ose armëve bërthamore me rendiment të ulët”, ai tha në komentet publike në Georgia Tech.

Një nga luftanijet më të rëndësishme detare ruse u mbyt në Detin e Zi këtë javë, për të cilën Ukraina tha se ishte rezultat i një sulmi raketor, ndërsa Rusia pretendoi se ishte për shkak të një zjarri të shkaktuar nga shpërthimi i municioneve.

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane tha të premten se dy raketa ukrainase Neptun kishin goditur Moskën dhe një zyrtar amerikan tha se goditja dhe fundosja e mëpasshme e anijes ishte rezultat i një rakete ukrainase. Zelensky, megjithatë, ishte i shqetësuar nëse Ukraina kishte luajtur një rol.

“Ne e dimë që nuk ekziston më. Për ne ishte një armë e fortë kundër vendit tonë, kështu që fundosja e saj nuk është tragjedi për ne. Unë dua që ju, pjesa tjetër, ta kuptoni këtë. Sa më pak armë ka Federata Ruse që ka sulmuar vendin tonë, aq më mirë për ne. Sa më pak të aftë të jenë. Kjo është e rëndësishme.”

Zelensky tha se zyrtarët ukrainas mendojnë se rreth 2,500 deri në 3,000 trupa ukrainase kanë vdekur në luftë, duke e krahasuar shifrën me atë që ai tha se është numri i viktimave të Rusisë prej 19,000 deri në 20,000 (Rusia ka pranuar 1,351 viktima ushtarake). Zelensky shtoi se janë rreth 10,000 trupa ukrainase që janë plagosur dhe se është “e vështirë të thuhet se sa do të mbijetojnë”.

Viktimat civile janë më të vështira për t’u llogaritur, tha ai.
“Është shumë e vështirë të flasësh për civilët, pasi në jug të vendit tonë, ku qytetet dhe qytetet janë të bllokuara – Kherson, Berdyansk, Mariupol më në lindje dhe zona në lindje ku është Volnovakha – ne thjesht nuk e dimë sa njerëz kanë vdekur në atë zonë që është e bllokuar”, tha Zelensky.

I pyetur për videot tronditëse të publikuara këtë javë që tregojnë vdekjen dhe shkatërrimin në vendin e tij, duke përfshirë një grua ukrainase që gjen trupin e djalit të saj në një pus, Zelensky tha: “Është një dhimbje e madhe për mua”.

“Nuk mund ta shikoj si baba, vetëm sepse gjithçka që do pas kësaj është hakmarrja dhe vrasja”, tha ai. “Më duhet të shikoj si president i shtetit ku shumë njerëz kanë vdekur dhe kanë humbur të dashurit e tyre, dhe ka miliona njerëz që duan të jetojnë”.

“Të gjithë ne duam të luftojmë,” vazhdoi ai. “Por ne të gjithë duhet të bëjmë çmos që kjo luftë të mos jetë e pafund. Sa më e gjatë të jetë, aq më shumë do të humbim. Të gjitha këto humbje do të jenë njësoj si ajo.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb