Presidenti Gjerman Frank-Walter Steinmeier, ka folur për situatën politike në Ballkanin Perëndimor. Ai është shprehur se duhet të vazhdojnë të bindin Serbinë se rruga që po ndjek aktualisht ngre shumë pikëpyetje në lidhje me seriozitetin e Beogradit për të ecur drejt Bashkimit Europian.

Në tensionet e fundit me Beogradit dhe Prishtinës për targat, ai thekson se BE ka dëshmuar fuqi negociuese.

Duke iu përgjigjur pyetjes se si e komenton faktin që shumica e vendeve të Ballkanit Perëndimor kanë vendosur sanksione ndaj Rusisë, por Serbia ende nuk e ka bërë këtë, Steinmeier tha se pikërisht për këtë po vjen në rajon, sepse ai synon të krijojë një pamje të gjendjes shpirtërore në vendet atje.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb