Gëzimi, euforia, zemërimi, trishtimi dhe melankolia. Të gjitha emocionet e jetës sonë janë mbyllur në vetëm tre centimetra katrore të trurit, në kryqëzimin e duhur temo-parietal.

Për ta identifikuar këtë gjë, ishte e mjaftueshme për të “ndezur” në trurin e disa vullnetarëve përmes vizionit të një filmi shumë emocional si “Forrest Gump”.
Ky zbulim, i cili mund të ketë pasoja të rëndësishme për trajtimin e depresionit dhe fobive, është botuar në revistën “Natyra Communications” nga studiuesit e Laboratorit Molekular Mind në Luka.

Grupi i studiuesve, i udhëhequr nga psikiatri Pietro Pietrini, zbuloi se truri është në gjendje të përfaqësojë topografikisht kompleksitetin e asaj që ndien.
Mekanizmi është pak a shumë i njëjtë me funksionet themelore siç janë shikimi, dëgjimi, era, shija dhe prekja.

Çelësi për ta demonstruar këtë ishte filmi “Forrest Gump”.
Të dhënat u krahasuan më pas me ato të marra në Gjermani me 15 persona të tjerë, të përfshirë në shikimin e të njëjtit film, ndërsa aktiviteti i tyre i trurit studiohej me imazhe funksionale të rezonancës magnetike.

Në këtë mënyrë ishte e mundur të tregohej se ekzistojnë rajone të trurit të afta të parashikojnë gjendjen shpirtërore që na përfshijnë në një moment të saktë, duke na dhënë përsëri hartën e përvojës sonë emocionale.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb