Ministri i Jashtëm palestinez, Riyad al-Maliki, tha se bashkësia ndërkombëtare nuk kërkoi që Izraeli të mbante përgjegjësi për krimet e kryera, gjë e cila ka nxitur Izraelin që të vazhdojë kryerjen e krimeve.

Maliki mori pjesë në një takim të jashtëzakonshëm të Këshillit të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut në Gjenevë përmes video-konferencës, të organizuar me kërkesë të Pakistanit dhe Palestinës dhe foli për situatën aktuale në territoret palestineze nën okupim dhe bllokim.

Maliki nënvizoi se Izraeli është një fuqi okupuese.

“Hedhim poshtë argumentet qesharake dhe nuk pranojmë krahasimin midis viktimës dhe xhelatit. Pa mëshirë ndaj viktimave të popullit tonë palestinez dhe duke marrë parasysh kriminelët izraelitë të luftës, pa i dhënë fund okupimit, nuk ka drejtësi dhe paqe”, tha Maliki.

Maliki i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar të lërë Izraelin vetëm, dhe vazhdoi: “Neglizhenca e bashkësisë ndërkombëtare inkurajon Izraelin të kryejë krime. Nëse bashkësia ndërkombëtare dëshiron të ndalojë vuajtjet e popullit palestinez, ajo duhet të përballet dhe izolojë këtë sistem (Izraelin), ta bojkotojë atë, të ndalojë produktet e saj dhe kompanitë që bashkëpunojnë me të, dhe të vendosë sanksione ekonomike dhe politike”.

Ai kujtoi se Izraeli kishte vrarë 260 njerëz në Rripin e Gazës, përfshirë 66 fëmijë dhe 39 gra, duke treguar praktikën e përditshme izraelite në Kudsin Lindor të pushtuar.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb