Të dërguarit e shtetit amerikan të New Yorkut e informuan Guvernatorin Andrew Cuomo se hetimi për mundësinë e tërheqjes ka përfunduar.

Thuhet se 13 gushti ishte caktuar si afati i fundit për të siguruar prova shtesë para vendimit përfundimtar, raporton cnn.

Që nga muaji mars, Komiteti Gjyqësor i Shtetit të New Yorkut po heton nëse ka arsye për të tërhequr guvernatorin demokrat nën akuzat e ngacmimit seksual të 11 grave, duke e çorientuar publikun në lidhje me shpërthimin e COVID-19 në shtëpitë e pleqve dhe duke përdorur burimet dhe stafin shtetëror për punën në librin autobiografik, i cili i solli pesë milionë dollarë.

Firma juridike që drejtoi hetimin, Davis Polk dhe Wordwell, i kujtuan ekipit ligjor të Cuomos në letër se kishte kërkuar dokumente të caktuara në gjykatë dhe priste “bashkëpunim të plotë nga guvernatori”, por që koha e tij për t’u përgjigjur kishte përfunduar. Komiteti do të takohet për këtë çështje të hënën.

Një deklaratë nga një hetim i pavarur, i mbikëqyrur nga Prokurorja e Përgjithshme e Nju Jorkut, Letisha James, zbuloi se Cuomo ka ngacmuar seksualisht të paktën 11 gra dhe se administrata e tij u hakmor për të paktën njërën prej tyre sepse akuzat i bëri publike. Cuomo mohoi se kishte ngacmuar seksualisht dikë dhe këmbënguli se këto pretendime nuk pasqyronin faktet.

Deri më tani, ai i ka rezistuar thirrjeve të shumta për të dhënë dorëheqjen, të bëra nga një numër demokratësh të shquar të New Yorkut, si dhe presidenti amerikan, Joe Biden.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb