‘Sharon Newsmith bëhet oficerja femër e rangut më të lartë në historinë e ushtrisë britanike’, shkruan The Times.

Kur Nesmith iu bashkua ushtrisë në vitin 1992 , 80 përqind e pozitave u ndaluan për gratë. Ajo fillimisht u detyrua të nënshkruante një dokument se do të duhej të linte ushtrinë nëse do të mbetej shtatzënë, transmeton BalkanWeb.

Tani, tre dekada më vonë, gjeneralmajor Nesmith do të bëhet oficerja më e lartë femër e shërbimit në historinë e saj.

Ajo do të marrë postin e zëvendësshefit të ri të shtabit të përgjithshëm në gusht.

Ajo do të promovohet në gjeneral-lejtnant, gruaja e parë që mban gradën me tre yje, e dyta më e larta që përdoret aktualisht brenda ushtrisë.

 Methode Times Prod Web Bin Fd88b63a B440 11ec 8c29 375fe0cc1f19

Si oficere e përgjithshme komanduese e komandës së rekrutimit dhe trajnimit fillestar të ushtrisë, ajo ka menaxhuar rekrutimin dhe trajnimin e më shumë se 35,000 oficerëve dhe ushtarëve të rregullt dhe rezervë në 280 kurse në vit.

Ajo mori detyrën nga gjeneralmajor Christopher Bell , i cili u urdhërua të jepte dorëheqjen vitin e kaluar pasi u zbulua se kishte gënjyer për një marrëdhënie “emocionale” me një grua kapitene.

Në vitin 2019, Nesmith dha një intervistë me The Times në të cilën ajo tha se gjatë paradës së saj të komisionimit në akademinë Sandhurst asaj iu tha të qëndronte prapa dhe të mbante një shkop, duke parë , ndërsa kolegët e saj meshkuj kryenin stërvitjen me pushkë.

Duke folur për jetën e saj familjare, ajo tha se i shoqi ndante barrën e punëve të shtëpisë në mënyrë të barabartë dhe e ndihmoi të ruante një ekuilibër mes punës dhe jetës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb