Vendet më të fuqishme europiane kanë nënshkruar marrëveshjen për të dorëzuar dhe shpërndarë në fund të 2020 400 milionë doza vaksine falas.

Vaksina është e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit dhe do të prodhohet nga kompania farmaceutike ”AstraZeneca” e cila ka synim prodhimin e 2 miliardë vaksinave.

Siç raportojnë mediat e huaja, vaksina deri tani është në një fazë të përparuar eksperimentale teksa planifikohet të mbrojë ndaj COVID-19 për 1 vit.

Marrëveshja është shkruar mes Italisë, Francës, Holandës dhe Gjermanisë dhe fillimisht do të sigurohet që vetëm vendet e BE të furnizohen me vaksina fillimisht.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb