Nënvariantet e reja të Omicron BQ.1 dhe BQ.1.1 përbënin mbi 60 përqind të rasteve të reja me COVID-19 në Shtetet e Bashkuara gjatë javës së fundit, sipas vlerësimeve të publikuara nga Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

BQ.1.1 u vlerësua se përbënte rreth 31.9 përqind të varianteve qarkulluese këtë javë dhe BQ.1 u vlerësua se përbënte 30.9 përqind, sipas të dhënave të CDC.

Të dy variantet janë pasardhës të nënvariantit BA.5 të Omicron. Ata kanë zëvendësuar BA.5 që ishte dominuese në Shtetet e Bashkuara.

BA.5 përbënte 13.8 përqind të infeksioneve të reja në fund të fundit

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb