Ushtarët ukrainas të kthyer nga lindja e vendit kanë përshkruar kushtet në vijat e frontit në lindje të vendit, ndërsa forcat ruse vazhdojnë të intensifikojnë ofensivën e tyre atje.

Togeri Volodymyr Nazarenko, 30 vjeç, i cili është komandanti i dytë i batalionit svoboda të gardës kombëtare të Ukrainës, ishte me trupat kur ata u tërhoqën nga rajoni lindor i Severodonetsk nën urdhrat e udhëheqësve ushtarakë.

Gjatë një beteje njëmujore, forcat ruse e kthyen një qytet me një popullsi prej 101,000 banorësh të paraluftës në “një shkretëtirë të djegur”, tha ai.

Lcimg 360da7a1 93d7 4457 B45e B923b470e605
Lcimg 360da7a1 93d7 4457 B45e B923b470e605

“Ata na bombarduan çdo ditë. Nuk dua të gënjej për këtë. Por këto ishin breshëri municionesh në çdo ndërtesë,” tha zoti Nazarenko.
“Qyteti u rrafshua në mënyrë metodike.”

Në kohën kur erdhi urdhri për t’u tërhequr më 24 qershor, ukrainasit ishin të rrethuar nga tre anët dhe po mbroheshin nga një fabrikë kimike që strehonte edhe civilët.

Artem Ruban, një ushtar në batalionin e zotit Nazarenko, tha: “Nëse do të kishte një ferr në tokë diku, ai ishte në Severodonetsk”.
“Forca e brendshme e djemve tanë i lejoi ata të mbanin qytetin deri në momentin e fundit”.

Diku tjetër, Oleksiy, një anëtar i ushtrisë ukrainase që filloi të luftonte kundër separatistëve të mbështetur nga Moska në vitin 2016, tha se u plagos në fushën e betejës në Zolote, një qytet lindor që rusët gjithashtu e kanë pushtuar që atëherë.

Ai tha se batalionit të tij filloi t’i mbaronte municionet brenda pak javësh dhe në një moment, granatimet e pamëshirshme i penguan ushtarët të ngriheshin në llogore.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb