TIRANE

Në përfundim të tryezës për reformën zgjedhore, përfaqësuesi i PS-së, Damian Gjiknuri zbuloi detaje të asaj c’ka u diskutua në këtë takim. Edhe pse e konsideroi 15 marsin si një datë ambicioze, Gjiknuri tha se nëse ka vullnet politik, gjithçka është e arritshme.

“Disktum për të gjitha çështjet që janë objekt i punës së Komisionit të Reformën Zgjedhore, duke filluar nga përmirësimi i administratës, financimi i fushatës, krimet zgjedhore, edhe disa shqetësime të ngritura nga opozita. E kam deklaruar edhe një herë për cështje që ata i mendojnë shumë specifike të vijë më propozimet e tyre.

Ne kemi një afat dhe duhet të mbyllet në 15 mars. Sot ishte një takim për dakordësuar afatet edhe temat që janë përt ë diskutuar. Ne jemi të gjëjmë konsensus për të gjtiha çëshjet. Nëse ka vullnet ne deri në 15 mars mund t’i kemi zgjidhur çëshjet që deri tani palet janë të ndara. Sot ishte një takim për të dakordësuar axhendën e punës dhe afatet.” u shpreh Gjiknuri.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb