IZRAEL- Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu kërkoi sot nga komuniteti ndërkombëtar të këmbëngulë për arritjen e një marrëveshjeje të mirë me Iranin për programin bërthamor, pas një jave bisedimesh maratonë në Lozanë.

“Tani është koha që komuniteti ndërkombëtar të insistojë për arritjen e një marrëveshjeje të mirë”, deklaroi Netanyahu duke paralajmëruar se lëshimet e bëra për Iranin në Lozanë rrezikojnë të çojnë në një marrëveshje jo të mirë që do të vinte në rrezik Izraelin, Lindjen e Mesme dhe paqen në botë.

“Një marrëveshje e mirë do të zhdukte në mënyrë domethënëse infrastrukturat bërthamore të Iranit, një marrëveshje e mirë do të kushtëzonte heqjen e mundshme të sanksioneve për programin bërthamor iranian me një ndryshim të sjelljes nga ana e Iranit”, theksoi ai.

“Irani duhet të ndërpresë agresionin në rajon, terrorizmin në mbarë botën dhe kërcënimet për të eliminimin e Izraelit”, shtoi kryeministri izraelit.

 

(m.k/BalkanWeb)

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb