Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha të hënën se Irani kishte zhvilluar armë bërthamore në një vend sekret pranë qytetit Abadeh, por që Teherani shkatërroi objektin pasi mësoi se ishte ekspozuar.

Ishte hera e parë që Netanyahu kishte identifikuar vendin, i cili, tha ai, u zbulua në një arkiv të dokumenteve iraniane që Izraeli i kishte marrë dhe shpalosur vitin e kaluar. “Kur Irani kuptoi se ne zbuluam vendin, ja çfarë bënë ata,” tha ai, duke treguar një foto nga një muaj më vonë në të cilën ndërtesat nuk shfaqën më. “Ata shkatërruan vendin. Ata thjesht e fshinë ”, tha Netanyahu.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb