FRANCE- Qindra aktivistë pro-palestinezë kanë protestuar sot në Paris, kundër vizitës së planfikikuar të kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu gjatë ditës së diel në Francë.

Protestuesit kanë mbajtur flamuj palestinezë dhe fotografi të presidentit francez, Emmanuel Macron, në të cilat shkruhej, “bashkëfajtor”, për pritjen e Netanyahut, pas vendimit të presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.

Netanyahu, që ka mirëpritur vendimin e presidentit Trump do të takohet me presidentin francez Macron gjatë ditës së diel, para se të fillojë takimi i ministrave të Jashtëm të Bashkimit Evropian të hënën.

Ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian, ka thënë për French TV, se vendimi i SHBA-së, ishte “kundër ligjit ndërkombëtar”.

Macron dhe presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan do të punojnë së bashkur për të bindur SHBA-në, që ta rikonsiderojë vendimin, ka thënë një burim presidencial turk, transmeton Reuters.

Franca është mbështetëse e kauzës së Autoritetit Palestinez.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb