Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka shprehur përkushtim për “zero tolerancë” për krimet e urrejtjes, pasi një ekstremist i dyshuar hebre e ka vrarë një fëmijë palesatinez me zjarrvënie të qëllimshme dhe i ka therë me thikë pjesëmarrësit në një marsh të homoseksualëve në Jerusalem.

Një vajzë sot ka vdekur nga plagët e therjes me thikë.

“Ne jemi të përkushtuar që në mënyrë agresive ta luftojmë fenomenin e urrejtjes, fanatizmin, dhe terrorizmin nga secila anë”, tha Netanyahu në një mbledhje të sotme të qeverisë, shkruan “Radio Evropa e Lirë”.

“Gjatë disa ditëve të fundit, ne ishim dëshmitarë të krimeve të neveritshme”, tha kryeministri izraelit, dhe ka shtuar se “politika jonë ndaj krimeve të tilla është zero tolerancë”.

Mijëra demonstrues kanë dalë në rrugët e Izraelit gjatë fundjavës për të protestuar kundër sulmeve dhe kanë tërhequr vërejtjen për rrezikun e ekstremizmit fetar.

(b.e/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb