Me ndërtimin e ushtrisë ruse rreth Ukrainës dhe qëndrimin gjithnjë e më agresiv nga Kremlini, shanset që të paktën një nga ushtritë më të fuqishme në botë të përdorë fuqinë e saj në një konflikt të ri të madh duket se janë në maksimumin e tyre për ca kohë. Përpjekjet diplomatike deri më tani kanë dështuar dhe tani mbetet për t’u parë se si do të veprojë Rusia.

Një raport nga Global Firepower shfaq dallimet mes Ukrainës dhe Rusisë për nga fuqia ushtarake.

Nga forca aktive e numrit të ushtarëve dukshëm Rusia është në avantazh me 850 mijë forca në krahasim me Ukrainën me 200 mijë forca.
Nëse shohim pajisjen me avionë luftarakë, transpotues, artileri e rëndë Rusia dukshëm prin me një shifër disa herë më shumë se Ukrainë.

ty

Ukra

Përkatësisht

Aeroplanë luftarakë: Rusia 1511 dhe ukraina 95

Aeroplanë për misione special: Rusia 132 dhe Ukraina 5

Aeroplanë stërvitorë: Rusia 552 dhe Ukraina 71

Aeroplanë transportues: Rusia 445 dhe Ukraina 32

Artileri vetëlëvizëse: Ukraina 1067 Rusia 6574

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: