28-vjeçarja Miss USA R’ Bonney Gabriel , e cila është një stiliste, modele dhe instruktore rrobaqepëse nga Teksasi, u kurorëzua Miss Universe mbrëmjen e së shtunës, më 14 janar.

Në konkursin e 71-të magjepsës të Miss Universe të mbajtur në New Orleans, amerikanja u zgjodh si femra më e bukur në botë.
Miss Universe zyrtare është… SHBA🇺🇸 pic.twitter.com/mBZvNTJN1m

Në fazën finale të konkursit për tre finalistët, Gabriel u pyet se si do të punonte për të provuar se Miss Universe është një grua “dinamike dhe progresive” nëse fitonte.

” Unë do ta përdorja atë për të qenë një pioniere transformuese ,” u përgjigj Gabriel, duke iu referuar punës së saj dhe duke thënë se duke përdorur materiale të ricikluara në dizajnin e saj të modës dhe duke u mësuar qepjen viktimave të trafikimit dhe dhunës në familje, ajo mund të ndryshojë botën.

“Është kaq e rëndësishme të investoni në të tjerët, të investoni në komunitetin tonë dhe të përdorni talentin tuaj unik për të bërë një ndryshim. Të gjithë kemi diçka të veçantë dhe kur i mbjellim ato fara tek njerëzit e tjerë në jetën tonë, i transformojmë dhe i përdorim si një mjet për ndryshim ”, tha gruaja më e bukur e vitit 2022.

Konkurrente nga 84 vende dhe rajone të tjera morën pjesë në konkursin e bukurisë së këtij viti. Gjatë natës kualifikuese, 84 garuesit u shfaqën me rroba banje, fustane mbrëmjeje dhe në një intervistë – me dyer të mbyllura.

Miss Afrika e Jugut – Top 16
Miss Peru – Top 16
Miss Portugalia – Top 16
Miss Trinidad and Tobago – Top 16

Konkursi “Miss Universe”, vendi ynë ka fituar një herë kurorën dhe atë në vitin 1964 me Corina Tsopei. Gjithashtu, përfaqësuesja jonë ka qenë në top 5 edhe tre herë: Daisy Mavraki (alternativa e dytë, 1952), Tina Roussou (alternativa e tretë, 1982) dhe Evelina Papantoniou (alternativa e parë, 2001).

Konkursi i ardhshëm i bukurisë Miss Universe 2023 pritet të mbahet në Amerikën Qendrore dhe konkretisht në El Salvador.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb