Pas javësh debate politike e presioni ndërkombëtar, Gjermania ka rënë dakord të dërgojë tanket Leopard 2 në Ukrainë, një pikë kthese e mundshme për Kievin në luftën kundër Rusisë.

Gjermania do të sigurojë 14 tanke Leopard 2 dhe municione përkatëse nga rezervat e saj kombëtare, si dhe trajnimin e nevojshëm për t’i operuar ato në fushën e betejës, ndërsa gjithashtu do të lejojë eksportin e këtyre tankeve të prodhimit gjerman nga vende të tjera perëndimore që dëshirojnë t’i bashkohen koalicionit ndërkombëtar.

“Ky vendim ndjek linjën tonë të mirënjohur për të mbështetur Ukrainën me të mirën e aftësive tona”, tha kancelari gjerman Olaf Scholz në një deklaratë.

Por çfarë i bën konkretisht tanket Leopard 2 një kërkesë të domosdoshme të Ukrainës?

Tanket Leopard ndërtohen nga Krauss-Maffei Wegmann (KMW), një kompani me bazë në Mynih, dhe përdoren nga disa vende evropiane, duke përfshirë Poloninë, Spanjën, Greqinë, Finlandën, Suedinë, Danimarkën dhe Zvicrën, si dhe të tjerë si Kanadaja dhe Turqia.

Sipas KMW , ekzistojnë katër modele të Leopard 2: A4, A5, A6 dhe shtesën më të fundit, A7+, të cilin kompania e përshkruan si “tanku më i avancuar në botë”. Vendimi i Gjermanisë do të përfshijë versionin A6 , i cili ka një shpejtësi maksimale prej 70 km/h, një rreze veprimi prej 450 kilometrash, një top 120 mm me hapje dhe mitraloz 7.62 mm.

“Leopardi është “mjaft i fuqishëm sa i përket fuqisë së zjarrit. Pra, ai mund të gjuajë nga një distancë mjaft e gjatë me lloje të ndryshme municionesh drejt objektivit”, tha Christian Mölling, kreu i Qendrës për Sigurinë dhe Mbrojtjen në Këshillin Gjerman për Marrëdhëniet me Jashtë për Euronews.

“Ai ka një armaturë shumë të avancuar, gjë që është gjithashtu e rëndësishme për ekuipazhet e tankeve, është diçka që ju ndihmon edhe psikologjikisht.”

“Dhe pika e tretë është manovrimi,” shtoi Mölling. “Është një automjet mjaft i shpejtë. Kështu që kjo jep gjithashtu një avantazh të caktuar taktik për të lëvizur mjaft shpejt, por edhe për të kaluar distanca të mëdha në një kohë mjaft të shkurtër.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb