Kryeministri britanik Boris Johsnon do i dorëzojë Ukrainës raketat e blinduara “Stormer” për të ndihmuar ushtrinë ukrainase ndaj forcave të Putinit.

17 raketat e tyre Starstreak mund të godasin avionët dhe helikopterët që fluturojnë ulët.
Lajmi që Britania po furnizon Zelenskyn me raketahedhës do të zemërojë Kremlinin, paralajmëroi kolonel Richard Kemp.

Lëshuesit 13 tonësh, të teknologjisë së lartë, mund të ngarkohen në aeroplanët e transportit C-17 dhe të fluturojnë në luftë brenda disa ditësh.

Ata kanë nevojë vetëm për një ekuipazh prej tre personash – një shofer, komandant dhe gjuajtës.
Dhe ata do të lejojnë ushtrinë e Presidentit Volodymyr Zelensky të shpejtojë në pozicione me 50 mph, të qëllojë dhe më pas të largohet shpejt.

Deri më tani, fuqitë perëndimore kanë siguruar vetëm armë të vendosura mbi supe në Ukrainë .
Një burim tha: “Nuk është sekret që Britania e Madhe është zotuar të ndihmojë Ukrainën me aftësitë e saj anti-ajrore.

“Sekretari i Mbrojtjes (Ben Wallace) do të bëjë një deklaratë në Parlament këtë javë.”

Koloneli Richard Kemp, ish-komandant i trupave britanike në Afganistan, tha: “Kombinimi Stormer/Starstreak do të jetë një nxitje e madhe për aftësinë luftarake të Ukrainës.
“Është një mjet luftarak jashtëzakonisht efektiv, shumë i lëvizshëm që do të dëmtojë rëndë çdo përpjekje për sulm të nivelit të ulët nga forcat ajrore të Putinit .”

Më tej ai shtoi:

“Ky lajm do të zemërojë Moskën, e cila tashmë po kërcënon me hakmarrje kundër Perëndimit – veçanërisht Britanisë – për furnizimin me armë. Përderisa Putini nuk dëshiron të nisë një luftë me NATO-n , ai nuk mund të sulmojë furnizimet me armë përpara se të hyjnë në Ukrainë. Sidoqoftë, ai mund të kryejë sulme kibernetike, sabotazhe, atentate ose sulme të tjera të fshehta për të cilat shërbimet e tij të inteligjencës kanë provuar aftësinë, duke përfshirë në Mbretërinë e Bashkuar”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb