Vladimir Putin u shfaq sot në një tubim të madh me flamuj në një stadium të Moskës, duke lavdëruar trupat e vendit të tij në përvjetorin e tetë të aneksimit të gadishullit të Krimesë nga Ukraina.

Në stadiumin e madh Luzhniki të Moskës, i mbushur me mbështetës të Putinit, Kremlini përkujtoi trupat e tij që pushtuan Krimenë pa gjuajtur asnjë të shtënë.

“Ganatimet dhe sulmet u kryen kundër Donbasit. Ky është gjenocid. Ndalimi i këtij gjenocidi është qëllimi kryesor i operacionit special”, tha presidenti rus, duke përsëritur pretendimet që janë hedhur poshtë në mbarë botën.

Muzika rap ruse luhej në arenë ndërsa Putin përsëriti narrativën e shtyrë nga makina propagandistike e Kremlinit që nga pushtimi i Ukrainës muajin e kaluar. Duke nderuar ushtarët rusë që luftojnë në Ukrainë, ai i tha audiencës së tij: Nuk ka dashuri më të madhe se sa të japësh jetën për miqtë e tij. Djemtë tanë mbrojnë njëri-tjetrin, nëse është e nevojshme, si një vëlla nga një plumb. Ne nuk kemi pasur një unitet të tillë për një kohë të gjatë.”

Ai përmendi mbështetjen ruse për Krimenë, duke thënë se Moska e kishte ndihmuar atë të dilte nga një situatë “poshtëruese”, duke shtuar se Krimeanët kishin refuzuar “neo-nazistët”, një anim në qeverinë e Ukrainës, të udhëhequr nga presidenti Zelensky , i cili është hebre.

Fjalimi i tij u ndërpre në mes të fjalisë ndërsa u transmetua në televizionin rus, një defekt i rrallë në aparatin e medias shtetërore të kontrolluar fort.

“Ndodhi që fillimi i operacionit përkoi rastësisht me ditëlindjen e një prej ushtarakëve tanë të shquar. . .” tha ai, para se video të prerë në skena të audiencës.

Citimi i tij i Biblës dhe i një admirali rus të shekullit të 18-të pasqyroi fokusin e tij në rritje te historia dhe feja si forca detyruese në shoqërinë post-sovjetike të Rusisë. Fjalimi i Putinit u parapri dhe u pasua nga një mori personalitetesh ruse, disa duke treguar mbështetjen e tyre për luftën duke veshur “Z” në rrobat e tyre, një simbol i përdorur nga ushtria ruse në Ukrainë.

Veprimtaria përfshinte këngëtarin Oleg Gazmanov duke performuar Made In The BRSS me rreshtin hapës, “Ukraina dhe Krimea, Bjellorusia dhe Moldavia, është i gjithë vendi im”. Policia e Moskës tha se rreth 200,000 njerëz morën pjesë në këtë ngjarje. Disa mbështetës ishin më entuziastë se të tjerët, megjithatë, me kamerat që tregonin një lumë njerëzish që largoheshin sapo kishin shtypur biletat e tyre, duke sugjeruar se disa mund të kishin marrë pjesë nga frika ose për një nxitje.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb