A doni të kënaqeni me një darkë hyjnore në kuptimin e vërtetë të fjalës ? Nuk ka nevojë të rezervoni në një restorant me yje, por ju mund të përgatitni vetë një nga pjatat e preferuara të yjeve të mëdhenj.

Dhe këtë do ta gjeni në librin e plotë të recetave në Fjalorin e papërmbajtshëm të tregimeve në kuzhinë, një perlë letrare e shkruar nga Paola Trifirò Siniramed dhe botuar nga shtëpia botuese Cairo në Itali.

Një përzierje vërtet e shijshme e kurioziteteve të kuzhinës, me një pjatë anësore të ilustrimeve që i japin akoma më shumë shije kësaj pjate kryesore të letërsisë gastronomike.

Nga bottarga e Faraonëve deri tek dardhat e dashura të Mbretit Luigji XIV, nga qoftet e adhuruara të Alessandro Manzonit te raguja e Eduardo De Filippo e deri te tiramisuja e Casanova, është leximi i duhur për të kënaqur shijet dhe gjithashtu shumë pikante mes recetave për historinë dhe thashethemet e lashta.

01 Elvis 773x579
01 Elvis 773×579

Elvisi dhe ushqimi amerikan DOC

Elvis donte vetëm ushqimin e vërtetë amerikan, thotë autorja i Fjalorit të papërmbajtshëm të tregimeve në kuzhinë.

“Kuzhinierja e tij legjendare Mary, në Graceland, i bëri sanduiçe me banane dhe gjalpë, copë mishi që është mish, copa derri me një salcë të trashë dhe të errët, fasule dhe pulë me bollëk dhe, natyrisht, hamburgerë ose cheeseburgers, për të përfunduar në ëmbëlsira me karamel”.

Këtu zgjidhet misteri i kilogramëve të shumtë që Elvis mori në fazën e dytë të karrierës së tij.

Gurmet
Gurmet

Inspektori Maigret dhe Montalbano

“Inspektori Maigret, i krijuar nga stilolapsi i Georges Simenon, nuk është vetëm një polic shumë i mirë dhe dinak, por, mes shumë cilësive të tij të tjera, dallohet dashuria për gruan e tij dhe qëndrimi i gustatorit “, tregon Paola Trifirò Siniramed.

“Së bashku me Maigret, edhe pse nuk është i pranishëm në libër, mund të përmendet edhe Montalbano di Camilleri mitik, i cili përgatit gjithmonë një tas i madh me makarona, shijimi i të cilave ndërpritet gjithmonë nga ndonjë urgjencë policie, por sapo mundet shkon për të shijuar një drekë me peshk në një restorant bregdetar”.

03 Monroe 773x579
03 Monroe 773×579

Marilyn Monroe dhe angjinaret

“Marilyn Monroe, kur ishte ende një yll në kërkim të suksesit, ishte zgjedhur në 1948 “Mbretëresha e Angjinarës” në Castroville në zonën e Monterey në Gjirin e Kalifornisë, ku “Festivali i Angjinarës” festohet çdo vit në fund të majit”.

Qytetari amerikan mburrej me titullin “qendra botërore e angjinares” pa e ditur se në realitet pjata kryesore e shtëpisë ishte pasta alla Norma … Battuta që i referohet emrit të parë të Marilyn, që është Norma Jeane Mortenson Baker!

Në një intervistë të vitit 1952, Marilyn tha se e fillonte çdo ditë me një gotë qumësht të ngrohtë me një vezë të rrahur, e ndjekur nga një multivitaminë.

Me sa duket ajo i donte biftekët e pjekur në skarë, qengjin dhe mëlçinë, të shoqëruar me karota dhe në mënyrë të pashmangshme nga shampanja Dom Perignon, e preferuara e saj absolute.

Sallata Waldorf e lindur në Hotelin Waldorf-Astoria

Njerëzit glamour e duan sallatën Waldorf, por ndoshta ata nuk e dinë se është një krijim që doli nga restoranti i hotelit shumë të famshëm Waldorf-Astoria, hoteli luksoz në Nju Jork.

Midis shumë rezidentëve të shquar të këtij hoteli, bien në sy Nikola Tesla, Cole Porter, Bertie Charles Forbes (themelues i revistës me të njëjtin emër), gangsterët Frank Costello, Benjamin “Bugsy” Siegel dhe Charles “Lucky” Luciano dhe madje edhe Paris Hilton, e cila që fëmijë jetoi për një kohë të gjatë në këtë hotel. Edhe vetë Marilyn qëndroi në këtë hotel për disa muaj në 1955, megjithatë në një kohë krize ajo u detyrua të transferohej në një hotel tjetër në Nju Jork, sepse Ëaldorf-Astoria ishte bërë shumë i shtrenjtë për të.

“Sallata Waldorf bazohet në selino dhe bën një pjatë shumë të këndshme të freskët, por tërheqja e ndaj saj shkon përtej. Kështu e quajti krijuesi i saj, në fund të shekullit XIX, Oscar Tschirky, mjeshtër i restorantit të hotelit të famshëm Waldorf Astoria në Nju Jork. Nuk ka asnjë film, veçanërisht ata të viteve 1940 dhe 1950, ku ky hotel nuk shfaqet në një mënyrë ose në një tjetër, i cili duket se e ka marrë emrin nga fshati Waldorf në Gjermani, atdheu i familjes Astor, deri në kohët ndër më të rëndësishmet në Shtetet e Bashkuara, praktikisht zonja e Manhattanit dhe Hotelit.

Aq e famshme ishte kjo sallatë, saqë gjendet në një pjesë të famshme të Cole Porter, “You’re the Top”, nga muzikali Anything Goes, i cili ia vlen të dëgjohet.

Sanduice
Sanduice

Woody Allen preferon sanduiçe me gocë deti

Dhe në fund vijmë tek Woody Allen. “Me shpirtin që e karakterizon ai deklaron: Unë kurrë nuk ha goca deti. Më pëlqen ushqimi i vdekur. Jo i sëmurë, as i plagosur; i vdekur “, duke hedhur kështu një nga shijet më të mëdha të botës së kuzhinës në vend të një sanduiçi të shkëlqyer, nga të cilët në ‘Saperla Lungo’ (1973) ai tregon origjinën, duke i kushtuar gjithë mirënjohjen e tij Lord Sandwich. Ai e çliroi njerëzimin nga drekat e nxehta. Ne i detyrohemi atij shumë”, përfundon autorja e Fjalorit të papërmbajtshëm të tregimeve në kuzhinë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb