Arkivoli i Mbretëreshës është rrugës për në Kështjellën Windsor, pas një shërbimi funerali historik në Westminster Abbey.

Arkivoli u transferua në makinën shtetërore pasi një procesion e çoi atë nga Westminster Abbey në Wellington Arch.

Anëtarët e familjes mbretërore iu bashkuan procesionit nëpër Londër, së bashku me anëtarët e shërbimeve të armatosura dhe të Policisë Mbretërore Kanadeze.

Familja mbretërore u ul në pjesën e përparme të Westminster Abbey për funeralin shtetëror të Mbretëreshës, ku morën pjesë rreth 2,000 të ftuar.

 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri

Kryepeshkopi i Canterbury-t Justin Welby mbajti predikimin.

Disa nga anëtarët mbretërorë ishin të veshur me uniforma ceremoniale, ndërsa të tjerët kishin veshur rroba zie të zeza. Katerina, Princesha e Uellsit, mbante një gjerdan me perla që i përkiste Mbretëreshës.

Udhëheqësit botërorë duke përfshirë presidentin francez Emmanuel Macron dhe presidentin e SHBA Joe Biden morën pjesë në funeralin.

Perandori dhe perandoresha e Japonisë ishin midis mbretërve të huaj që udhëtuan për në Londër për funeralin.

Anëtarët mbretërorë evropianë, përfshirë nga Holanda, Suedia dhe Spanja, ishin gjithashtu atje.

Kryeministrja e Mbretërisë së Bashkuar Liz Truss dha një lexim në shërbim, ku ish-kryeministrat ishin ulur së bashku.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb